Orzeszkowo, czyli zamieszkać na podlaskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 08:00
- Miejska dziewczyna, z rodziną o chłopskich korzeniach, trafia na prawosławną wieś. To był spory kontrast, ale dzięki temu wypełniło jakąś lukę we mnie. Dało mi to, czego nie dały mi inne miejsca - opowiadała Anna Romaniuk, autorka książki "Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia".
Audio
  • Anna Romaniuk o swojej książce "Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Aleksander Bolbot (Shutterstock)

- Mam doświadczenie dwóch nóg, jak to nazywam. Jedną nogą są wielkie miasta, nie tylko Warszawa, a drugą właśnie Orzeszkowo. To daje mi poczucie pełni – podkreślała Anna Romaniuk.

Jak wyglądało zakorzenianie się w tej małej wsi pod Hajnówką? Jaki jest drewniany dom, o którym mówi tytuł "Orzeszkowo 14", kim byli jego poprzedni właściciele? W rozmowie również o nieśpiesznym czytaniu krajobrazu (w tym o miłości do drzew i sprzeciwie wobec ich wycinania) oraz o wielkich i małych historiach związanych z tym pogranicznym miejscem.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Anna Romaniuk (edytorka, krytyk literacki, historyk literatury, kierowniczka Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej, autorka książki "Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia").

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/pg

Czytaj także

"Wieś pływających krów". Spotkanie dwóch światów na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 12:27
- Ten film to ciepłe i humorystyczne spojrzenie na próbę połączenia się dwóch światów reprezentowanych przez trójkę neohipisów z Berlina i podlaskich rolników - mówiła w Dwójce reżyserka Katarzyna Trzaska.
rozwiń zwiń