- Wspaniałe zwycięstwo, rok 1920, Bitwa Warszawska, odpędzenie Sowietów. Coś, co dzisiaj trudno zrozumieć. Jak to się stało, że naród tak podzielony zdobył się na tak heroiczny wysiłek... a potem jednak jest rok 1939 i o tym się odruchowo myśli - mówi Wiesław Helak.
Nowa literatura kresowa. Spotkanie z Wiesławem Helakiem
Powieść zamyka się w przedziale 1926-1945 i jak zwykle u Helaka zahacza o wątki Kresów, ale tym razem także o pękniecie, rysę, która na całe pokolenia podzieliła Polaków – o zamach majowy Józefa Piłsudskiego. Jancio, bohater powieści, były legionista, w roku 1926 staje po stronie rządu. Strzela i zabija. To wybór, który decyduje o dalszych jego losach na lata.
- Tak ten bohater ma. Tak człowiek ma, że nie chce, a jednak od zarania swojego istnienia zabija. Tu akurat okoliczności, ale może jest coś więcej. Może to jest taka rozmowa z Bogiem, którą się toczy przez całe życie. Bo jeśli wierzy to rozmawia o tym "dlaczego mnie to spotkało?", "dlaczego Boże do tego dopuściłeś?", bo akurat w tej sytuacji jest tak, że on nie chce zabijać, a jednak staje się to - mówi Wiesław Helak.
W "Górze Tabor" Wiesław Helak kreśli swym znakomitym piórem także rodzący się konflikt polsko-ukraiński.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Wiesław Helak (reżyser i pisarz, laureat Nagrody imienia Józefa Mackiewicza z roku 2018)
Data emisji: 3.03.2020
Godzina emisji: 21.30
uk/kh