Posłuchaj
30:51 _PR2_AAC 2021_01_14-21-30-26.mp3 Rozmowa z Izabelą Jezierską-Świergiel i Joanną Stojer-Polańską o problemie osób zaginionych w Polsce oraz z odtwórcami głównych ról serialu "Nieobecni" - Justyną Wasilewską i Piotrem Głowackim
Wyobraź sobie, że z mapy Polski nagle znikają Wadowice… Wyobraź sobie, że z mapy Polski znika Łańcut… - to uderzające słowa kampanii społecznej Fundacji ITAKA "Nieobecni są wśród nas". Kampanii powstałej we współpracy z twórcami serialu Nieobecni, która nagłaśnia problem zaginięć w naszym kraju.
Problem wielkości Wadowic
Jak zaznacza Izabela Jezierska-Świergiel w Polsce temat ten poruszany jest w momencie, gdy dojdzie do jakiegoś spektakularnego zaginięcia, gdy rodzina prężnie działa lub gdy zaginie dziecko. Tymczasem największa liczba osób zaginionych to ludzie między 25-45 rokiem życia.
- Powody są różne - tłumaczy Jezierska-Świergiel. - W przypadku dzieci jest to zazwyczaj niedostateczna opieka ze strony rodziców, w przypadku nastolatków - ucieczki. Gdy idzie o osoby dorosłe najczęstszym powodem jest depresja, zaś w wypadku osób starszych przyczyną są choroby wieku starszego.
Każda sprawa ma swój czas
Kryminalistyk Joanna Stojer-Polańska twierdzi, że rodziny zaginionych mają różne oczekiwania w stosunku do rozwiązania sprawy. Opowiada ona, że spotyka ona rodziny, które do końca wierzą w pozytywne jej rozwiązanie, a także te, które spodziewają się najgorszego i zwyczajnie szukają sprawiedliwości.
- Rodziny osób zaginionych żyją w ciągłym zawieszeniu - dodaje Jezierska-Świergiel. - Nadzieja, że ta osoba żyje jest tak silna, że przyćmiewa zupełnie wszystkie inne emocje - mówi.
📣 To już dziś! Po wielu tygodniach oczekiwań Serial Nieobecni możecie obejrzeć na platformie player.pl! 🎥 Historia...
Opublikowany przez Fundacja Itaka Wtorek, 29 grudnia 2020
Post fundacji Itaka w mediach społecznościowych
Prawdziwa historia osią serialu
Realizowana przez fundację ITAKA kampania społeczna zrodziła się ze współpracy instytucji z twórcami serialu Nieobecni. Justyna Wasilewska, Piotr Głowacki, Anna Dymna, Izabela Kuna, Danuta Stenka - to właśnie te nazwiska promują nową produkcję. - Ten temat jest mroczny - zdradza wcielająca się w główną rolę Justyna Wasilewska.
Fabuła serialu utkana została na tle prawdziwych wydarzeń - zaginięcia pięcioosobowej rodziny Bogdańskich, która rozniosła się echem po kartach polskiej kryminalistyki. - Te sprawy cały czas są tajemnicą - mówi Joanna Stojer-Polańska.
Tancerka Mila Gajda (Joanna Wasilewska) przyjeżdża do rodzinnego miasta, jednak spotkanie z najbliższymi nie jest jej dane, gdyż znikają oni w tajemniczych okolicznościach. Bohaterka zaczyna zmagania z mieszanką uczuć nadziei i bezradności, z którymi borykają się tysiące rodzin osób zaginionych.
- Samo doświadczenie przejścia tego procesu z bohaterką pozwoliło mi zrozumieć, jakie jest to upiorne. Żyje się w dziwnej dychotomii ciągłej walki i nadziei z nieustannym przeżywaniem czyjejś śmierci - mówi Wasilewska.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Beata Kwiatkowska
Goście: Izabela Jezierska-Świergiel (fundacja ITAKA), Joanna Stojer-Polańska (kryminalistyk, Uniwersytet SWPS), Justyna Wasilewska, Piotr Głowacki
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 21.30