- Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy przyznało Medal Kuriera z Warszawy.
- Uhonorowany został Daniel Fried - amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO.
- Dyplomata współpracował z Janem Nowakiem-Jeziorańskim od lat 80. XX w.
Za wybitne osiągnięcia w umacnianiu więzi Polski z Zachodem
Pierwszą osobą wyróżnioną Medalem Kuriera z Warszawy został Daniel Fried - amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. Nowe odznaczenie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w umacnianiu więzi Polski z Zachodem oraz działania na rzecz niepodległości i demokracji w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej.
Pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Medal ma upamiętniać Jana Nowaka-Jeziorańskiego - polityka, działacza społecznego, dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, legendarnego kuriera i emisariusza Komendy Głównej AK oraz rządu RP na uchodźstwie, który rezydował w Londynie, kawalera Orderu Orła Białego, a także przyjaciela Muzeum Powstania Warszawskiego. - Jan Nowak-Jeziorański jest dla nas wyjątkowym patronem, dlatego zdecydowaliśmy się ufundować medal, który będzie co roku przyznawany - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jan Nowak-Jeziorański - serwis specjalny >>>>>
- Medal, którego celem jest honorowanie takich działań, jakie prowadził Jan Nowak-Jeziorański. Podkreślenie, że nie ma wolnej Polski bez relacji euroatlantyckich, nie ma wolnej Polski bez relacji amerykańsko-euroatlantyckich - podkreślił historyk. - Dla wzmacniania pamięci o tym, co działo się podczas II wojny światowej, jak wyglądała ona tutaj.
Era Europy jałtańskiej
Na uroczystej gali, podczas której po raz pierwszy wręczono Medal Kuriera z Warszawy, przemawiał laureat Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. - Otrzymanie tej nagrody to zaszczyt życia. Miałem zaszczyt pracować z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w czasie gdy zmieniał się świat. Poznaliśmy się późnym latem 1987 roku, kiedy zostałem urzędnikiem zajmującym się Polską w Departamencie Stanu - mówił nagrodzony. - To była era Europy jałtańskiej, Europy podzielonej - dodał.
- Zakładano, że jałtańska Europa jest trwała, że żelazna kurtyna jest smutnym, ale stałym, nieusuwalnym faktem. W USA doceniono odwagę Polski, jednak panowało przekonanie, że jej sprawa jest beznadziejna - ocenił dyplomata. - Jan Nowak tak nie uważał, dążył do Polski wolnej i demokratycznej.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>>>
W relacji usłyszeliśmy także członków kapituły Medalu Kuriera z Warszawy: Łukasza Kamińskiego, Leszka Żukowskiego i Ewę Ośniecką-Tamecką, oraz Andrew Michtę.
29:32 2023_01_24 21_30_18_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Relacja z uroczystości wręczenia Medalu Kuriera z Warszawy (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
[FB Muzeum Powstania Warszawskiego]
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 21.30
pg/uk/kor