Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 22:00
- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w OstrołęceFoto: Michał Kość/Forum

Wizyta w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) odwiedziliśmy Ostrołękę, gdzie na terenie dawnego aresztu śledczego mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Otwarto je rok temu.

- Główna wystawa w ogromnej części mieści się w dawnym budynku więzienia carskiego z 1904 roku. Swoje kary odbywali tutaj czasem bandyci, złodzieje i przestępcy, ale często razem z nimi okupant umieszczał największych polskich patriotów. To były często wiadome zabiegi, żeby jeszcze bardziej pohańbić te osoby - opowiadał Janusz Kotowski.

Krok po kroku

Kompleks, na którego terenie znajduje się Muzeum Żołnierzy Wyklętych, pełnił funkcje więzienne aż do 2011 roku. - Potem przejęliśmy to jako samorząd na jeszcze inne cele. Dziś natomiast możemy powiedzieć z radością, że ten odnowiony i przebudowany budynek, dzięki wielkiej życzliwości Ministerstwa Kultury, służy temu, by przypominać o wyjątkowych ludziach - podkreślał dyrektor.

O Żołnierzach Wyklętych w nowoczesny sposób

Na nowoczesnej, multimedialnej wystawie stałej jest prezentowana dramatyczna historia Polski XX wieku - począwszy od wybuchu II wojny światowej, przez czas okupacji i działalności polskiego podziemia niepodległościowego, aż po ciąg dalszy walki z bronią w ręku po 1945 roku.

Poznajemy losy wielu ludzi, głównie młodych, którzy zdecydowali się na obronę ojczyzny i najważniejszych wartości przed sowieckim okupantem i zapłacili za to nierzadko najwyższą cenę. To opowieść korzystająca z nowoczesnych technologii, prezentująca także bezcenne i nieliczne rodzinne pamiątki po Żołnierzach Wyklętych, przybliżająca historie bohaterów, okoliczności, w których działali, najważniejsze bitwy i dalsze losy Niezłomnych.

Posłuchaj
29:27 2023_03_01 21_29_35_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Z wizytą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Wielu Polaków, którzy jako pierwsi z bronią w ręku przeciwstawiali się najeźdźcom, po zakończeniu wojny stawiło zbrojny opór sowieckiemu okupantowi – przeciwstawiło się aparatowi władzy i terroru, bezwzględności komunistów wspieranych przez obce wojska.

Żołnierze Wyklęci: serwis specjalny >>>

Dzięki wystawie dowiemy się, jak wyglądał proces sowietyzacji Polski, jak trudne wybory stały przed żołnierzami i społeczeństwem niegodzącymi się na narzucane siłą reguły funkcjonowania państwa.

Ekspozycja przybliża zwiedzającym nurty podziemia antykomunistycznego, a także podejmowane przez Żołnierzy Wyklętych akcje zbrojne, największe bitwy podziemia. Poznamy dzięki niej też najważniejsze postaci Niezłomnych.

[źródło: www.muzeumzolnierzywykletych.pl]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Janusz Kotowski (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)

Data emisji: 1.03.2023

Godzina emisji: 21.30

mg/pg

Czytaj także

Muzeum Żołnierzy Wyklętych ma nowego dyrektora. Szef MKiDN powołał na to stanowisko Janusza Kotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 21:37
Janusz Kotowski został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia. Przez ostatni rok Janusz Kotowski pełnił obowiązki dyrektora ostrołęckiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy dobrej myśli". Prof. Szwagrzyk o pracach ekshumacyjnych w więzieniu przy Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 20:35
- Na tę chwilę nie mamy jeszcze żadnej identyfikacji, ale jesteśmy dobrej myśli, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mogli ogłosić imię nazwisko pierwszej ofiary z więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. W audycji także rozmowa z prof. Filipem Musiałem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń