Fragment materiału, którym udekorowana była trumna generałowej Sowińskiej, rządowe pieczęcie, stroje z epoki, broń, rzeczy osobiste osób rozstrzelanych na Placu Łukiskim w Wilnie, a nawet zapachy - świat powstania styczniowego oczami jego uczestników ukazuje wystawa "Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863".
Ekspozycja w Pałacu Pod Blachą podzielona została na grupy tematyczne, które odwołują się do powstańczych doświadczeń - od sprzeciwu, który napędzał manifestacje patriotyczno-religijne w latach 1860-1863, poprzez działalność konspiracyjną, potyczki i realia obozowe po egzekucje, zsyłki i powstańczą legendę.
W podróż po tym świecie zabrała nas Anna Czekaj - kuratorka wystawy.
***
W tym roku minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Było ono jednym z ważniejszych wystąpień zbrojnych w historii Polski. Miało szansę powodzenia, spotkało się także z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Polakom nie udało się zwyciężyć, ale osiągnięto część celów stawianych na początku walki.
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Polsce i kilka dni później - 1 lutego - na Litwie. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Jego bilans był tragiczny - około 20 tys. powstańców poległo w walkach, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, 38 tys. zesłano na Syberię. Spacyfikowano wiele miast, w tym Wilno. Na Litwie na ogólną liczbę 40 tys. przedstawicieli polskiej szlachty zginęło 10 tys.
29:07 2023_03_08 21_29_52_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wystawa "Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Michał Nowak
Gość: Anna Czekaj (kuratorka wystawy "Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863")
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 21.30
pg/mo