"Pamięć nareszcie ma, czego szukała. Znalazła mi się matka, ujrzał mi się ojciec" - pisze w jednym z wierszy Wisława Szymborska. Tym razem w cyklu przygotowanym z okazji Roku Wisławy Szymborskiej zajrzeliśmy do rodzinnego albumu poetki.
Barwni przodkowie
Jej rodzice: Anna z Rottermundów i Wincenty Szymborski, byli zarządcami dóbr hrabiego Władysława Zamojskiego, najpierw w Zakopanem, a potem w Kórniku. Jedną z postaci ważnych w genealogii tej rodziny był dziadek - Antoni Szymborski - powstaniec styczniowy, obieżyświat, który przygody swego życia opisał w wydanym dzięki staraniom wnuczki pamiętniku "Burzliwe fortuny obroty".
Córka neandertalczyka
Czy sama Szymborska, która strzegła swojej prywatności, o rodzinie lubiła opowiadać? - Jeżeli interesowała się jakimiś przodkami, to był neandertalczyk, a nawet formy wcześniejsze - opowiadała Joanna Szczęsna. - Tutaj czuła niesamowitą więź i przyświadczała o tym w wierszach.
Nie drążyła, nie szukała
Nasza rozmówczyni śledziła dzieje Wisławy Szymborskiej, interesowała się przeszłością jej rodziny, a potem opowiadała o tym poetce. - Ona ani nie drążyła, ani nie szukała, ani nie miała takiej potrzeby. Przynajmniej to deklarowała - zaznaczyła Joanna Szczęsna. - Ale z dużym zainteresowaniem obejrzała swoje drzewo genealogiczne.
Czytaj także:
- Czasem różne rzeczy mówiła, ale było to nie epickie, tylko poetyckie - podkreśliła biografka. - Zajrzała do jakiegoś dzienniczka babci albo może prababci, by zobaczyć, że nagle urywa się w momencie, kiedy wyszła za mąż. Tak jak w bajkach: a potem żyli długo i szczęśliwie... Coś wiedziała z opowieści matki i ojca, ale tego nie kultywowała.
22:41 2023_02_13 21_29_46_PR2_Rozmowy_po_zmroku v1.mp3 Wisława Szymborska i jej rodzinny album (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
2 lipca br. przypada setna rocznica urodzin noblistki. W Dwójce przygotowaliśmy cykl audycji "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej", przybliżający jej biografię i pokazujący różne aspekty twórczości poetki.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Dorota Gacek
Goście: Joanna Szczęsna (współautorka, wraz z Anną Bikont, książki "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej"), Elżbieta Pindel (sąsiadka Nawoi Szymborskiej, przyjaciółka obu sióstr), Kazimierz Krawiarz (kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku), prof. Wojciech Ligęza (historyk literatury, znawca i edytor poezji Wisławy Szymborskiej)
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 21.30
mg/uk