"Miłosz jak świat". Z pamiętnika młodego poety

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 23:00
Pierwsze wydanie "Ocalenia" miało miejsce w 1945 roku. Wiersze do tego debiutanckiego tomu Czesław Miłosz pisał od 1932 roku, mając zaledwie 21 lat. To rodzaj pamiętnika młodego poety, którego twórczość zwiastuje przyszłe sukcesy Miłosza, zwieńczone Nagrodą Nobla.
Czesław Miłosz w latach 30.
Czesław Miłosz w latach 30.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tom poetycki "Ocalenie" Czesława Miłosza, wydrukowany w grudniu 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej, był jednym z pierwszych poetyckich świadectw hekatomby, jaka dokonała się w Europie. Jest też jednym z najważniejszych XX-wiecznych tomów poezji polskiej. Zbierał przedwojenne juwenilia przyszłego laureata literackiej Nagrody Nobla, ale otwierał także nową poetykę, którą poeta nakreślił w otwierającym tom wierszu "Przedmowa".


Posłuchaj
30:04 Rozmowy po zmroku 2024_09_25-22-29-53.mp3 "Miłosz jak świat". Andrzej Franaszek o tomie "Ocalenie" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Poezja, która ocala

Podmiot liryczny, zwracając się do czytelnika, prosił: Zrozum tę mowę prostą, bo wstydzę się innej./ Przysięgam, nie ma we mnie czarodziejstwa słów.

Jednocześnie stawiał poezji kluczowe zadania: Czym jest poezja, która nie ocala/ Narodów ani ludzi?

O wznowionym niedawno, w oryginalnym układzie, tomie "Ocalenie" opowiada w audycji Andrzej Franaszek, biograf Miłosza, autor posłowia do tej książki poetyckiej.

Czytaj też:

***

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Debiutował w 1933 "Poematem o czasie zastygłym".

W latach 1951-1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, potem w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do 1980 obłożony cenzurą, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku. Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda. Jego książki zostały przetłumaczone na 44 języki.

Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił - w 20. rocznicę śmierci poety - rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

***

Tytuł audycji: "Miłosz jak świat" w paśmie Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 25.09.2024

Godz. emisji: 22.30

am/kmp

Czytaj także

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:00
- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
rozwiń zwiń