Obieg wody w przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 16:52
Zwykle dyskutujemy o niej w kontekście nadmiaru bądź niedoboru. Warto jednak zrozumieć procesy, które są pomiędzy tymi wartościami. Tym bardziej, że wielu specjalistów podkreśla, że jesteśmy w sytuacji, w której skończył nam się w Polsce komfort hydrologiczny.
Obieg wody w przyrodzie przybliży dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery. Zdj. ilustracyjne
Obieg wody w przyrodzie przybliży dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery. Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/CENKO STUDIO

Dlatego rozpoczynamy nowy cykl "Zielono-błękitna Dwójka. Audycja o wodzie". Autorka Katarzyna Nowak będzie się w nim spotykać z badaczami, którzy zajmują się właśnie hydrosferą: hydrologami, hydrobiologami, oceanologami, ekologami torfowisk, biologami, fizykami atmosfery, przyrodnikami, rzecznikami rzek,.  

Na początek – podstawy, a więc obieg wody w przyrodzie. Przybliży go dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery, redaktorka naczelna portalu Nauka o Klimacie, a także autorka publikacji "Książka o wodzie".

Co to jest woda? Skąd wzięła się na Ziemi? Czy jej ilość jest stała czy zmienna? Jak cyrkulacja oceaniczna wpływa na klimat? Czy para wodna jest gazem cieplarnianym? Dlaczego topnienie lodowców i lądolodów powinno nas niepokoić? Tego dowiemy się w audycji.

***

"Zielono-błękitna Dwójka. Audycja o wodzie" w cyklu Rozmowy po zmroku w poniedziałek (17.02) o godz. 22.30. Prowadzi Katarzyna Nowak.

am

Zobacz więcej na temat: woda przyroda Katarzyna Nowak
Czytaj także

Co w wodzie piszczy. Czy ryby faktycznie nie mają głosu?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024 12:45
"Mruczą, gwiżdżą, ćwierkają, skrzypią, jęczą, rechoczą, brzęczą, klikają, stękają, świergoczą, warczą i kłapią" - to absolutna nieprawda, że ryby głosu nie mają, o czym pisze w książce "Co wie ryba" Jonathan Balcombe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Są nimi także jeziora, rzeki, a nawet rafy koralowe. Światowy Dzień Mokradeł

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2025 14:30
- Nie da się ochronić rzeki bez ochrony przybrzeżnych stref bagiennych. Nie da się ochronić bagien bez potrzymania funkcjonowania tej rzeki czy jeziora, z którymi są związane - mówił w Dwójce prof. Wiktor Kotowski, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekolog torfowisk i współzałożyciel stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł.
rozwiń zwiń