Fotorzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 16:49
Wokół książki "Fotospołeczeństwo. Teksty z socjologii wizualnej" Piotra Sztompki. Rozmowa o kulturze wizualnej, widzeniu i patrzeniu, a także - słuchaniu i patrzeniu.
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Fotospołeczeństwo. Teksty z socjologii wizualnej"
Piotr Sztompka Fotospołeczeństwo
Piotr Sztompka "Fotospołeczeństwo"Foto: materiały promocyjne/wydawnictwo Znak

Współczesny człowiek w codziennych, zwyczajnych, rutynowych działaniach styka się z niezwykle bogatą ikonosferą. Obraz staje się istotnym nośnikiem znaczeń, sposobem ekspresji, środkiem komunikacji międzyludzkiej. Analiza i interpretacja obrazów spotykanych w przestrzeni społecznej otwiera nowe możliwości poznania mechanizmów życia społecznego. Nic dziwnego, że wielu teoretyków wprowadza pojęcie "zwrotu ikonicznego”, a nową i zarazem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk społecznych jest „socjologia wizualna”.
Redaktorzy tomu - wybitny teoretyk socjologii Piotr Sztompka oraz specjalizująca się w socjologii wizualnej Małgorzata Bogunia-Borowska, którzy wspólnie prowadzą jedno z pierwszych w Polsce seminariów z tego zakresu - przygotowali swój autorski wybór tekstów z klasyki oraz najnowszej zagranicznej literatury socjologicznej, dotyczącej wizualnych aspektów współczesnego społeczeństwa. Teksty poprzedzone zostały niezwykle oryginalnymi autorskimi esejami obojga badaczy.
"Fotospołeczeństwo" to jednak nie tylko antologia naukowych tekstów. To wspaniały, różnorodny punkt wyjścia dla wszystkich, dla których ważne jest uczestnictwo we współczesnej społecznej ikonosferze. Od designerów i grafików, po miłośników mody, odbiorców reklam czy fotografów-amatorów. Po lekturze "Fotospołeczeństwa" świat będzie wyglądał inaczej!

(materiały wydawcy/wydawnictwo Znak)

Do wysłuchania dyskusji z Autorem oraz z dr Barbarą Jabłońską (socjolog z Uniwerystetu Jagiellońskiego) i fotografem Adamem Tuchlińskim zaprasza Bartosz Panek.

Czytaj także

Rita Gombrowicz: "Mąż był poetą na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 15:55
Niestrudzona propagatorka twórczości autora "Operetki" była gościem w Studiu im. W. Szpilmana, w którym spotkała się z dziennikarzami Dwójki i publicznością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co skrywają rysunki Bruno Schulza?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 18:00
W związku z przypadającymi w tym roku dwiema rocznicami artysty z Drohobycza – 120. rocznicą urodzin i 70. śmierci, Muzeum Literatury przygotowało wystawę wyznaczającą nowe tropy interpretacyjne twórczości Brunona Schulza.
rozwiń zwiń