"Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:00
- Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa włoskie wyprawy ze Zbigniewem Herbertem.
Audio
  • "Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”
Zbigniew Herbert w Oborach pod Warszawą, ok. 1972.
Zbigniew Herbert w Oborach pod Warszawą, ok. 1972. Foto: Michał Kapitaniak/z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Panie
dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny
(z "Modlitwy Pana Cogito - podróżnika")
Co jest według Zbigniewa Herberta najbardziej fascynujące w odkrywaniu nowych miejsc? – Wylądować wieczorem w jakimś mieście, którego nie znam, które przeczuwam, o którym czytałem. Złożyć walizki w pokoiku hotelowym i zanurzyć się w to miasto. Jest to przygoda prawie miłosna – mówił w nagraniu, które przypomnieliśmy w Dwójkowej audycji z cyklu "Życie na miarę literatury". Zamknięte okna i bramy, odkrywanie ulic, nazw, twarzy - takie pierwsze, trochę na oślep, z niedopowiedzeniem, spacerowanie jest według poety najlepszym sposobem na pierwsze poznanie, na to, by "wchłonąć inność nowego miejsca".
Miłość do nocnych wędrówek po miastach – zwłaszcza tych szczególnych - pozostała Herbertowi na całe życie. Jak wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa, która odbyła z mężem niejedną podróż, podczas pobytu we Florencji Herbert najpierw niemiłosiernie długo oglądał zbiory Galerii Uffizich, potem zaś postanowił raz jeszcze doświadczyć niezwykłości toskańskiej stolicy. - Wrócił nad ranem, bo musiał zrobić rundę po mieście, zobaczyć wszystko, co chciał - mówiła Katarzyna Herbertowa. - Był niewyczerpany w swoich pomysłach, przełamywał wszelkiego rodzaju przeszkody, bo musiał zobaczyć, dotknąć, przeczytać. Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - przyznała.
Gośćmi Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka byli: Katarzyna Herbertowa oraz Zofia Król, Jacek Kopciński i Krzysztof Karasek.
W stałym cyklu audycji – w tzw. kwestionariuszu Prousta – usłyszeliśmy odpowiedzi samego Zbigniewa Herberta.

(Ze względu na prawa autorskie w nagraniu nie zamieszczono przywołanych w audycji wierszy Zbigniewa Herberta).

Florencja
Florencja nocą. Fot. Christiaan Triebert/Flickr, lic. CC

W poniedziałek 11 marca, o godz. 14.00, Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła nazwisko Laureata pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Przy wyborze jury brała pod uwagę kandydatury z całego świata. Polskie Radio sprawuje patronat nad tym ważnym literackim wydarzeniem. Czytaj więcej >>>

 

Katarzyna
Katarzyna Herbertowa podczas konferencji, na której ogłoszono laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, 11.03.2013


Zobacz więcej na temat: literatura Zbigniew Herbert
Czytaj także

Zbigniewa Herberta przypadki najdawniejsze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:00
Prapradziadek jednego z największych polskich poetów nie był Polakiem - przybył na początku XIX wieku do Lwowa gdzieś z monarchii habsburskiej... Dziś rocznica urodzin Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spędź z Herbertem czas w podróży

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:45
Jak promować poezję Zbigniewa Herberta?Na przykład przez rozdawanie zakładek do książek z krótkimi cytatami.
rozwiń zwiń