Pełny sklep. Spotkanie z Antonim Krohem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 12:26
To, co najlepsze w kulturze podhalańskiej. Atmosfera Podhala lat 50., 60. i 70. Z perspektywy bardzo osobistej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki "Sklep potrzeb kulturalnych – po remoncie".
17 lat od pierwszego wydania Sklep potrzeb kulturalnych Antoniego Kroha ukazuje się po raz kolejny.
17 lat od pierwszego wydania "Sklep potrzeb kulturalnych" Antoniego Kroha ukazuje się po raz kolejny. Foto: Polycart/Flickr, lic, CC BY 2.0

Antoni Kroh jest etnografem, ale sporo lat wcześniej – co nie tylko etnografom się przydarza – był małym chłopcem. Chłopiec urodził się wprawdzie w Warszawie, jednak przez pierwsze lata nauki mieszkał w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie chodził do miejscowej szkoły. Były to czasy Bieruta, w szkole panowała programowa nuda i szarzyzna. Ale dobrego pisarza poznaje się m.in. po tym, że nawet o szarzyźnie pisze kolorowo. Toteż książka roi się od uciesznych opowiastek i postaci podpatrzonych bystrym okiem dziecka. W miarę czytania anegdotki trochę rzedną i do głosu dochodzi etnograf, który podhalańskie tereny zna od dawna i dobrze. Wraz z ich historią prawdziwą i zmyśloną (…) – Wisława Szymborska
17 lat od pierwszego wydania "Sklep potrzeb kulturalnych" ukazuje się po raz kolejny – w odnowionej, jak głosi tytuł – postaci. Na spotkanie z autorem, Antonim Krohem, zaprasza do "Strefy literatury" Joanna Szwedowska.
5 stycznia (niedziela), godz. 18.00
Od poniedziałku, 6 stycznia,  "Sklep potrzeb kulturalnych" czyta na antenie Dwójki Mariusz Benoit! (To się czyta, godz. 9.45)

Czytaj także

Albert Camus - ofiara własnego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 19:30
- Albert Camus został zbanalizowany w szkolnej recepcji. W stulecie jego urodzin stwierdzamy, że to, co jest ciekawe i fascynujące, to biografia pisarza - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne słowa Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:15
Jeden z najznakomitszych polskich eseistów XX wieku, twórca o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, człowiek wielu kultur i wielu języków, tłumacz... W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o Jerzym Stempowskim.
rozwiń zwiń