"Kobiety u Conrada to najczęściej dodatek do mężczyzn"
Tuż przed przypadającą 3 grudnia 160. rocznicą urodzin pisarza, dyskutowaliśmy w Dwójce o "Jądrze ciemności", najsłynniejszym dziele Conrada. Goście audycji "Dwukropek" zgodnie podjęli się odczarowania wizerunku autora, postrzeganego jako twórca trudny do zrozumienia. - Trema towarzyszy każdemu, kto by chciał poważnie pomyśleć o Conradzie, a przecież jest to pisarz, który może wessać publiczność na różnych poziomach - podkreśliła Magdalena Heydel. - "Jądro ciemności" to po pierwsze znakomita proza przygodowa, z drugiej strony mamy bogatą przestrzeń do namysłu duchowego i intelektualnego.
Wtórował jej Michał Komar, autor znaczącej w środowisku conradystów książki "Piekło Conrada", która po blisko 40 latach została ostatnio wznowiona. Pisarz wyznał, że dla jednego z jego kolegów "Jądro ciemności" to przede wszystkim jedna z najlepszych książek szpiegowskich wszech czasów.
W audycji dyskutowaliśmy o recepcji powieści rozgrywającej się Wolnym Państwie Kongo u schyłku XIX wieku. Nasi goście odnieśli się do oskarżeń Conrada o rasizm i kolonialne podejście do Afryki. Magdalena Heydel wskazała na paradoks związany z przemianą głównego bohatera, zaś Michał Komar zwrócił uwagę na Conradowski stosunek do reprezentantów białej cywilizacji, których umysły są zdegenerowane przez pojęcia honoru i tzw. romantyzm. Jeden z wątków dyskusji był też poświęcony kobietom w twórczości Conrada. Michał Komar zauważył, że jest pewna pula określeń, których pisarz nigdy nie używa, pisząc o swoich bohaterkach.
W audycji zaprezentowaliśmy też fragmenty "Jądra ciemności" w przekładzie Magdaleny Heydel. Powieść tę od 7 grudnia w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" zaprezentuje Andrzej Mastalerz.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Piotr Kofta
Goście: Magdalena Heydel (tłumaczka), Michał Komar (pisarz, eseista)
Data emisji: 17.11.2016
Godzina emisji: 21.30
bch/mg