28:44 Strefa literatury CK Norwid 9.07.2021.mp3 Cyprian Kamil Norwid (Dwójka/Strefa literatury)
Cyprian Kamil Norwid znany jest jako poeta i filozof, natomiast rzadko mówi się o jego działalności malarskiej, rysunkowej, graficznej i rzeźbiarskiej. W "Strefie Literatury" rozmawialiśmy o tym właśnie aspekcie twórczości Norwida, a także szerzej – o jego spojrzeniu na sztukę jako sposobie rozumienia świata.
Przewodnikami po świecie sztuki Cypriana Kamila Norwida byli goście audycji: norwidolog dr hab. Karol Samsel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz edytor i wydawca dzieł poety dr Adam Cedro.
- Nie bez powodu mówi się o tym, że Norwid jest poetą, który jak żaden inny w polskiej literaturze połączył ze sobą w specyficznym stopie, suwerennym mariażu, klasycyzm z modernizmem. Ta całość reprezentuje chrześcijańskie, śródziemnomorskie wzorce, obrazy całości, ale i tak nie zmienia to faktu, że jest to całość wewnętrznie zantagonizowana - mówił dr hab. Karol Samsel.
"Ja całe życie moje jedną ręką pisałem, drugą zaś kreśliłem rzeczy sztuki" - pisał Cyprian Kamil Norwid w liście do Teofila Lenartowicza. W całej twórczości tego poety słowo i obraz - w wymiarze intelektualnym i duchowym - łączą się w nierozerwalną całość. Jest to jednak jedność niekoniecznie spójna, często wewnętrznie sprzeczna i bardzo zróżnicowana.
W audycji staraliśmy się przybliżyć koncepcje artystyczne Norwida, jego poglądy dotyczące materii i sposobu tworzenia, roli artysty i odbiorcy, sposobu funkcjonowania sztuki w przestrzeni społecznej. Wyruszyliśmy też szlakiem artystycznych inspiracji poety, od wzorców antycznych poprzez korelacje z działalnością prerafaelitów, aż po udział w Wielkiej Wystawie światowej odbywającej się w londyńskim Crystal Palace w 1851 roku.
Prof. Ewa Hoffman-Piotrowska: Norwid był poetą miasta
W audycji opowiedzieliśmy też o niezwykłej publikacji - wydanym zaledwie kilka dni temu albumie zatytułowanym "Wierny portret". Album ten po raz pierwszy prezentuje tak obszerny wybór dzieł plastycznych Norwida w układzie chronologicznym. Zamieszczono w nim 200 prac z liczącej około dwóch tysięcy pozycji (zachowanej i zaginionej) spuścizny plastycznej artysty. Publikacja daje możliwość prześledzenia drogi i ewolucji twórczej Norwida jako malarza, akwarelisty, rysownika, karykaturzysty, akwaforcisty i rzeźbiarza.
- Norwid jako plastyk nie jest całkowicie nieznany, jest natomiast słabo znany. Odbiorcy tego albumu są zaskoczeni ilością i rozmaitością jego twórczości plastycznej. Niby o tym wiemy, natomiast ta twórczość plastyczna była w drugim rzędzie, ona służyła do ilustrowania jego dzieł literackich i jakichś niewielkich, okazjonalnych wydawnictw - opowiadał dr Adam Cedro, edytor i wydawca dzieł C.K. Norwida.
Cyprian Kamil Norwid "Starzec z lampką", 1845 rok
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Przygotowała: Kinga Michalska
Goście: dr hab. Karol Samsel (norwidolog, Wydział Polonistyki UW), dr Adam Cedro (edytor i wydawca dzieł C.K. Norwida)
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 21.30
mw