Miesiąc temu w naszym cyklu "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej" przygotowanym w radiowej Dwójce z okazji Roku Wisławy Szymborskiej zaglądaliśmy z naszymi gośćmi do rodzinnego albumu poetki, opowiadając o jej dziadku, rodzicach i siostrze.
Już wtedy usłyszeliśmy, że Szymborska szuka także innej genealogii, powinowactwa ze światem natury ożywionej i nieożywionej. W jej wierszach są i "motyle, goryle, beryle i trele", ale także gazella dorcas i leo massaicus, tarsjusz, otwornice, szkielet jaszczura, martwy żuk, jak również jabłonka "co się kwiatami jak śmiechem zanosi" czy ścięte drzewo, "przepraszane za cztery nogi stołowe".
W audycji zajrzeliśmy tym razem do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.
Gośćmi audycji byli: Urszula Zajączkowska - poetka, eseistka, botaniczka, profesor warszawskiej SGGW oraz prof. Wojciech Ligęza – historyk literatury, krytyk literacki.
22:08 Dwójka rozmowy po zmroku 13.03.2023.mp3 Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Dorota Gacek
Data emisji: 13.03.2023
Godzina emisji: 21.30
mo/pg