Archiwum Ringelbluma w serii "Biblioteka Narodowa"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 22:00
W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, o działalności ludzi skupionych wokół Emanuela Ringelbluma, a także o wadze jego zapisów rozmawialiśmy w tym wydaniu "Strefy literatury".
Okładka publikacji Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 22, Prasa getta warszawskiego: wiadomości z nasłuchu radiowego
Okładka publikacji "Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 22, Prasa getta warszawskiego: wiadomości z nasłuchu radiowego"Foto: Mat. pras./Żydowski Instytut Historyczny

Czuliśmy naszą odpowiedzialność. Nie baliśmy się ryzyka. Zdawaliśmy sobie sprawę, że tworzymy historię. A to jest ważniejsze niż nasze życie. Chciałbym dożyć momentu, kiedy będzie można wykopać ten wielki skarb i wykrzyczeć prawdę. Niech świat się dowie, niech się cieszą ci, którzy nie musieli przez to przechodzić. My jednak z pewnością nie dożyjemy tego [momentu] i dlatego właśnie piszę mój testament. Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce, niech dożyje lepszych czasów, niech zaalarmuje świat o tym, co się stało w XX wieku - te słowa zapisał w warszawskim getcie Dawid Graber.

Jego testament to jedno z tysięcy świadectw zebranych w ramach pracy grupy "Oneg Szabat", działającej po kierownictwem Emanuela Ringelbluma. Celem ludzi tworzących Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy było dokumentowanie zagłady narodu żydowskiego, skazanego przez Niemców na nieistnienie, zaświadczenie o losie społeczności, która przez wiele wieków żyła na terenie Rzeczypospolitej.

Prawie żadna z osób tworzących tę kolekcję dokumentów, tekstów literackich, materiałów prasowych, relacji, sprawozdań nie przeżyła wojny, ale samo Archiwum Ringelbluma ukryte na terenie getta przed wybuchem powstania ocalało. Hersz Wasser - jeden z ludzi tworzących te zbiory i znających miejsce ich schowania przeżył wojnę i wskazał ulicę Nowolipki 68. Pierwszą część Archiwum Getta odnaleziono w 1946 roku, drugą cztery lata później.

Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

Archiwum Ringelbluma opublikowane w całości w 36 tomach stanowi bezcenne świadectwo. Kilka lat temu wybór tekstów z tej kolekcji ukazał się w prestiżowej, wydawanej od 1919 roku serii "Biblioteka Narodowa".

Papier okazał się trwalszy niż ludzkie istnienie. Potop Zagłady pochłonął niemal wszystkich. Ci, którzy zdecydowali się spisywać świadectwa, chcieli utrwalić ślad po sobie. Pragnęli też zaalarmować i wstrząsnąć sumieniem świata - pisze we wstępie do antologii tych tekstów prof. Jacek Leociak.

W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, o działalności ludzi skupionych wokół Emanuela Ringelbluma, a także o wadze tych zapisów w "Strefie literatury" opowiedzieli dr Eleonora Bergman - była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Jacek Leociak - literaturoznawca, który wspólnie z Martą Janczewską tom "Archiwum Ringelbluma. Antologia" w serii Biblioteka Narodowa opracował i opatrzył wstępem oraz prof. Stanisław Bereś -  redaktor tej serii wydawniczej.


Posłuchaj
29:52 2023_04_21 21_29_16_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Archiwum Ringelbluma w serii "Biblioteka Narodowa" (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 13:00
W tym roku mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - zbrojnego zrywu zamkniętej w getcie żydowskiej ludności, która była reakcją na wieść o rychłej jego likwidacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt nie miał nadziei, że wyjdzie z tego żywy". Edelman o powstaniu w getcie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 06:01
– Gdy skończyło się powstanie w getcie, napisałem raport w tej sprawie. Opowiedziałem w nim, co zrobiło tych kilkuset chłopców. A wam, następnym pokoleniom, zostawiam to, żeby pamięć o tym nie zaginęła – mówił w Polskim Radiu w 1993 roku Marek Edelman.
rozwiń zwiń