Lolo - pierworodny syn wieszcza. Biografia Władysława Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 22:00
 - Lolo to subtelny i słodki skrót od francuskiej odmiany imienia Władysław, czyli Ladislas. Poeta zabawił się imieniem swojego syna. Władysław od początku był naznaczony wielkością ojca - mówił w Dwójce prof. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autor biografii Władysława Mickiewicza.
Władysław Mickiewicz (syn Adama) jest bohaterem książki historyka literatury prof. Mikołaja Sokołowskiego Paris, Ladis, Paradis
Władysław Mickiewicz (syn Adama) jest bohaterem książki historyka literatury prof. Mikołaja Sokołowskiego "Paris, Ladis, Paradis"Foto: Polskie Radio/grafika na podstawie Polona.pl
  • "O nowym obywatelu teraz jeszcze tylko wiem, że zdrów, bardzo cichy i ssie gorliwie i czynnie" - napisał Adam Mickiewicz po narodzinach swego pierworodnego syna Władysława w czerwcu 1838 roku. Ojciec wymyślił dla swojego syna przydomek Lolo. 
  • Władysław Mickiewicz jest bohaterem książki historyka literatury prof. Mikołaja Sokołowskiego "Paris, Ladis, Paradis".
  • W "Strefie literatury" autor przybliżył dokonania pierworodnego syna wieszcza, tuż przed 225. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza.

Władysław Mickiewicz - propagator dzieł ojca

Władysław był propagatorem dzieł wieszcza, tłumaczem, edytorem, fundatorem muzeum Mickiewicza w Paryżu. Był także dziennikarzem, historykiem, pisarzem, ważną postacią polskiej emigracji w Paryżu oraz życia intelektualnego Francji. Żył 88 lat i doczekał odrodzenia Polski Niepodległej, o czym marzył jego ojciec. - Lolo to subtelny i słodki skrót od francuskiej odmiany imienia Władysław, czyli Ladislas. Poeta zabawił się imieniem swojego syna. Władysław od początku był naznaczony wielkością ojca - mówił w Dwójce prof. Mikołaj Sokołowski.

Przed 225. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza

Władysław Mickiewicz jest bohaterem książki historyka literatury prof. Mikołaja Sokołowskiego "Paris, Ladis, Paradis". W "Strefie literatury" autor przybliżył dokonania pierworodnego syna wieszcza, tuż przed 225. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza.  

Adam Mickiewicz był obdarzony niesamowitym darem improwizowania, a tych improwizacji było wiele, miały one charakter steatralizowany - mówił w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, pisarz. 

- Od blisko 200 lat już historycy literatury zastanawiają się na tym, co właściwie Adam Mickiewicz robił, kiedy robił poezję. Oczywiście stało się tak, że zaczął on uprawiać poezję inaczej. Ja nazywam ją poezją czynną, która polegała na tym, że Adam Mickiewicz nie zapisywał na papierze tego, co uważał, że jest poezją, tylko robił poezję. Trudność polega na tym, że to sprawa trudno uchwytna, ale nie dająca spokoju - powiedział prof. Krzysztof Rutkowski.


Posłuchaj
27:23 2023_12_22 21_30_11_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Lolo - pierworodny syn wieszcza. Biografia Władysława Mickiewicza (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Mikołaj Sokołowski (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autor biografii Władysława Mickiewicza)

Data emisji: 22.12.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/aw/zch

Czytaj także

Joanna Puchalska o dworze w Czombrowie, gdzie wychował się Mickiewicz [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 13:00
W przedświątecznym tygodniu "Zapiski ze współczesności" z Joanną Puchalską - historyczką sztuki, publicystką, autorką książek i dziedziczką tradycji dworu w Czombrowie, w którym wychowywał się Adam Mickiewicz.
rozwiń zwiń