Andrzej Gronczewski był jednym z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich, znakomitym badaczem dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej związków z muzyką i sztukami plastycznymi. Profesor Gronczewski był znawcą i monografistą twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, autorem publikacji eseistycznych i rozmów z pisarzami ("Inicjały i testamenty", "Obiad na ruinach", "Bardzo straszny dwór", "Wojna bez końca"), a przede wszystkim - erudytą i mistrzem słowa.
- Należał do coraz słabiej obecnego gatunku erudytów, którzy kunszt i wiedzę łączyli ze swadą gawędziarstwa. W jego słowach czuło się oddech wielkiej literatury, ale też pulsowanie słów, jakie słyszał kiedyś od Tuwima, Iwaszkiewicza czy Rubinsteina - mówiła we wstępie audycji red. Anna Lisiecka.
W 1963 roku prof. Gronczewski rozpoczął współpracę z Polskim Radiem; przygotował ponad 400 audycji, w tym cykle krytycznoliterackie, m.in. "Tysiąc znaczeń w jednym wierszu" (1970-75), cykle poświęcone twórczości współczesnych pisarzy polskich i obcych.
W programie zmarłego wspominali jego studenci: prof. Andrzej Zieniewicz i Tomasz Wójcik oraz dr Radosław Romaniuk, autor książki "Inne zycie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 21.15
Materiał został wyemitowany w audycji Letni Festiwal Muzyczny.
pg/am