Trzy dni w schronie, trzy dni w drodze
Pisarka wspominała tamten pamiętny poranek. - 24 lutego, w dniu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, obudziłam się bardzo wcześnie. Te wybuchy świadczyły o tym, że dzieje się coś strasznego, włączyłam wiadomości i już byłam pewna, że Putin zaczął wojnę z Ukrainą. Od razu zaczęliśmy się pakować, jednak wyjechaliśmy dopiero po trzech dniach ukrywania się w schronach. Pomagaliśmy różnym ludziom i wiele osób nam pomagało. Udało się wydostać do małej wioski niedaleko Kijowa, a potem do Iwano-Frankiwska. W drodze byliśmy przez trzy dni - wspominała pisarka.
Jako autorka powieści o II wojnie światowej i czasach stalinowskich dodała, że zna Rosję i jej historię. - Putin zawsze miał swoją wizję Ukrainy, chciał pozbawić nasz kraj niezależności. Mimo ostrzeżeń płynących z Europy Zachodniej taka agresja jest dla nas szokiem - zaznaczyła.
Ukraińcy jako jedność
Sofija Andruchowycz podkreśliła, że związek Ukrainy z Zachodem jest czymś naturalnym. - Do szkoły poszłam już w czasach niepodległości, wokół siebie miałam ludzi, którzy mają świadomość łączności z Europą. Inna sytuacja ma miejsce na wschodzie Ukrainy, tam więzy z Rosją były mocniejsze. Jednak teraz stajemy się jednością, wszędzie ludzie są gotowi oddać życie za obronę swojej ziemi - mówiła.
Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>
Powieść Sofii Andruchowycz "Felix Austria" opowiada o czasach, gdy Stanisławów (Iwano-Frankiwsk) był częścią imperium austro-węgierskiego. - W czasach radzieckich to poczucie przynależności pomagało ludziom z zachodu Ukrainy nie poddawać się procesom, którymi podlegali wszyscy mieszkańcy krajów pod wpływem sowieckim - powiedziała.
Pisanie jest trudne, ale konieczne
Sofija Andruchowycz mówiła również o tym, że pracuje dla mediów europejskich. - Pisanie jest teraz dla mnie bardzo trudne, muszę w sobie cały czas coś przełamywać. Bardzo martwię się sytuacją ludzi, którzy zostali w najbardziej zagrożonych miejscach. Wielu ukraińskich pisarzy jest w podobnej sytuacji, kontaktujemy się między sobą, robimy, co możemy. Zadaniem pisarza jest opowiadanie o świecie, tłumaczenie go - wyjaśniła.
10:59 2022_03_07 12_49_44_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Sofija Andruchowycz o swoich doświadczeniach trwającej wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
13:47 2022_03_08 12_45_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Mykoła Riabczuk o wojnie na Ukrainie z perspektywy Paryża (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
13:03 2022_03_09 12_46_14_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Poeta, pisarz i publicysta Jurij Andruchowycz o tym, jak wygląda życie w Iwano-Frankiwsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
13:52 2022_03_10 12_45_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jurij Prochasko o sytuacji we Lwowie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
13:58 2022_03_11 12_44_46_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Oleksandr Bojczenko, tłumacz ukraiński o wojnie na Ukrainie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowały: Aldona Łaniewska-Wołłk, Kinga Michalska, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Dorota Gacek
Data emisji: 7-18.03.2022
Godzina emisji: 12.45