- W tym roku minie 48 lat od śmierci Juliusza Mieroszewskiego - dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego.
- Jego postać przybliża słuchowisko "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim", które premierowo będzie wyemitowane na antenie Dwójki w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 19.00.
- Gośćmi "Strefy literatury" byli prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego.
Juliusz Mieroszewski (1906-1976) był jednym z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej "Kultury", na łamach której publikował aż do swojej śmierci.
Juliusz Mieroszewski współkształtował kierunek myśli politycznej "Kultury"
- Ewolucja myśli politycznej Mieroszewskiego jest porównywalna do ewolucji myśli Giedroycia i "Kultury" i jest przejawem jego myślenia o polityce w ogóle. Jak powiedział Giedroyć: "Mamy przekonania, ale zmieniamy poglądy na skutek sytuacji bieżącej". Mam wrażenie, że pomimo tego, że promotorem myślenia był Giedroyć, to wkład Mieroszewskiego w żadnym wypadku nie sprowadzał się do tego, że wyrażał on przekonanie Redaktora. On je współkształtował - tłumaczył prof. Rafał Habielski.
Najważniejszą ideą Juliusza Mieroszewskiego była koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), która postulowała współpracę i partnerstwo między Polską a jej wschodnimi sąsiadami. Uważał, że dopóki polski i rosyjski imperializm będzie w sporze o tereny ukraińskie, litewskie i białoruskie, dopóty nie ma szans na porozumienie i bezpieczeństwo w regionie.
Dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia
Michał Urbańczyk napisał: Był kimś na kształt teoretyka polityki, który chcąc kreować rzeczywistość według własnych wzorców, wybrał do tego pióro publicysty zamiast typowych narzędzi twardej polityki. Na taki wybór był zresztą skazany, bo prawdziwą politykę mógłby prowadzić tylko w kraju rządzonym według reguł demokratycznych, a takiej Polski po prostu nie było dane mu doczekać. Wpływ publicystyki politycznej "Kultury" na świadomość kilku pokoleń nie tylko Polaków, lecz także mieszkańców całej Europy Wschodniej, jest jednak ogromny.
Juliusz Mieroszewski zmarł w Londynie, jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe i inspirujące.
57:21 Dwójka strefa literatury 31.05.2024.mp3 Sylwetka Juliusza Mieroszewskiego, jednego z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX w. (Strefa literatury/Dwójka)
W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 19.00 radiowa Dwójka wyemituje premierowe słuchowisko Marty Sokołowskiej "Serce" w reżyserii Macieja Wiktora, poświęcone właśnie Juliuszowi Mieroszewskiemu.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadził: Wacław Holewiński
Goście: prof. Rafał Habielski (Uniwersytet Warszawski) i Ernest Wyciszkiewicz (Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego)
Data emisji: 31.05.2024
Godz. emisji: 21.00
dz/pg/wmkor