Nie tylko szczyty - rzecz o Wiktorze Ostrowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 14:00
Audycja o kilku pokoleniach rodziny słynnego przedwojennego taternika, żołnierza i fotoreportera wojennego w Armii Generała Andersa.
Audio
  • Rzecz o Wiktorze Ostrowskim (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Panorama Tatr
Panorama TatrFoto: Opioła Jerzy/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0-migrated

Jego słynna książka- reportaż pt. "Wyżej niż kondory" przypomina całą gamę barwnych postaci, które połączyła miłość do gór i gotowość uczestnictwa w historii. Archiwum domowe Marty i Janusza Zgórzyńskich a szczególnie drzewo genealogiczne rodu Ostrowskich pokazuje niezwykłe dzieje polskich patriotów sięgające powstań: Listopadowego i Styczniowego . Niemym świadkiem tych historii stała się dziwnym zbiegiem okoliczności zabytkowa, zakopiańska Willa "Schodnica", z widokiem na Tatry i na przyszłość. Tu na widokowym tarasie siadywali w swoim czasie Malczewski, Tetmajer, z którymi spór o ostateczny kształt budynku prowadził zaciekłe spory Stanisław Ignacy Witkiewicz.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Data emisji: 18.04.2015

Godzina emisji: 21.30

mm

Czytaj także

Tytus Chałubiński. Darował Polakom Tatry

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 05:45
– Doskonale pamiętam, jak Sabała powiedział do mnie: "Pan profesor to nieziemski człek. Nogami on tu, ale serce jego w niebie" – wspominała pasierbica Chałubińskiego, Elżbieta Bończa-Tomaszewska. Tytus Chałubiński, nazywany królem Tatr, urodził się 29 grudnia 1820 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Góry i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 05:40
Był jednym z najpoczytniejszych poetów Młodej Polski i międzywojnia. Jego erotyki rozpalały zmysły kobiet, zaś opisy ukochanych Tatr zachwycały plastycznością. W poemacie życia artysty nie zabrakło jednak strofy tragedii.
rozwiń zwiń