Zbliża się 70. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji w księgarniach pojawi się nowe, poszerzone wydanie biografii Marka Edelmana oraz zbiór jego tekstów "Prosto się mówi, jak się wie".
Marek Edelman w Radiach Wolności. Posłuchaj!
- Nie był niegrzeczny, ale był bezkompromisowy - wspomina jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, Witold Bereś. - Jeszcze dzisiaj na myśl o rozmowach z Markiem Edelmanem na moim czole pojawia się zimny pot - dodaje.
Zdaniem gości Klubu Trójki ludzie, którzy na swojej drodze spotkali Marka Edelmana, byli przez niego traktowani szczególnie. - Z uwagą słuchał swoich interlokutorów - mówi Paula Sawicka, współautorka biografii Edelmana "Prosto się mówi, jak się wie”. Gość Dariusza Bugalskiego podkreśla, że Edelman wyjątkowo traktował także współpracowników. - Zawsze wiedział o nich wszystko. Czy ich dzieci dobrze się uczą, czy układa im się w domu - opowiada.
Marek Edelman lubił ludzi i był ich ciekaw. - Przesłuchiwał nawet ekspedientki w sklepie. Pytał, czy mają męża, dzieci, czy mąż jest dla nich dobry, a one mu, o dziwo, chętnie odpowiadały - mówi Sawicka.
Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony powstaniu w getcie
W pamięci biografów Marek Edelman pozostał człowiekiem, który nie lubił patosu i jak sam mawiał "wzdychów". - Najbardziej drażniło go pytanie: "co pan wtedy myślał”, denerwowało go tak samo, jak dociekania dotyczące duszy i psychologii - podkreśla Witold Bereś i dodaje, że Edelman był mistrzem w relacjonowaniu zwykłych historii, które doskonale puentował.
Jego życiową misją było mówienie o tym, co nam grozi, gdy zapomnimy o Holokauście. Często przypominał o tym, jak rodzi się zło. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie”.
(ah)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Bugalskiego.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00
***
19 kwietnia obchodzona będzie 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na warszawskim Muranowie zostanie odsłonięty specjalny mural. Projekt jest przygotowywany przez Fundację Klamra. Na muralu znajduje się postać Marka Edelmana. - To jest nasze podziękowanie za jego życie - mówi w "Do południa" Piotr Cykowski z Fundacji .
21 kwietnia Trójka zaprasza na koncert w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach projektu "Layla" André Ochodlo & Odem w Trójce wybrzmią nowe kompozycje do wybitnej poezji jidysz.