Marek Edelman - rozmówca wymagający

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 15:10
- Na rozmowę trzeba było przyjść przygotowanym, wiedzieć, o czym się będzie rozmawiać. Człowiek, który przyszedł z mikrofonem i usiadł, myśląc, że wszystkiego się dowie, mógł się rozczarować - opowiadała w Dwójce Paula Sawicka, współautorka książki o Marku Edelmanie "Prosto się mówi, jak się wie".
Mural społecznościowy Marek Edelman w 70-tą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Autorzy projektu: Dariusz Paczkowski, Paula Sawicka, Ingeborga Janikowska-Lipszyc.
Mural społecznościowy „Marek Edelman w 70-tą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim”. Autorzy projektu: Dariusz Paczkowski, Paula Sawicka, Ingeborga Janikowska-Lipszyc.Foto: Fot.: www.klamra.org

 Jak dodał gość "Opowieści po zmroku", pomimo tego, dziennikarze bardzo lubili z Markiem Edelmanem rozmawiać - Potrafił mówić ciekawie - podkreśliła Paula Sawicka.

Opowiedziała też,  jak doszło do powstania książki. - Pomysł wyszedł od Małgorzaty Maruszkin, wydawczyni książki "I była miłość w getcie". Osoba Marka Edelmana wywarła na niej wielkie wrażenie - Paula Sawicka dodała, że realizacją przedsięwzięcia kierował sam bohater książki. - Do wykonania go, wyznaczył, jak zwykle, mnie. Pomógł mi fachowiec, Krzysztof Burnetko, który wszystkie dostępne dokumenty podzielił na działy - mówiła współautorka książki. Dodała, że dokonany przez fachowca podział w pewnym stopniu odzwierciedlają tytuły rozdziałów.

Książka stanowi zbiór tekstów Marka Edelmana i przeprowadzonych z nim wywiadów. Zawiera też jednak ulotki z okresu międzywojennego. - Stanowią one uzupełnienie tego, czego dowiadujemy się z tekstów - opowiadała Paula Sawicka. Jak wyznała, przechowuje w domu mnóstwo dotyczących Marka Edelmana dokumentów. - Mam także zapisy i nagrania publicznych spotkań, w których brał udział. Przez kilkadziesiąt lat podróżowałam z nim w różne miejsca świata - zaznaczyła.

 

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji, którą w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przygotowała i prowadziła Joanna Szwedowska. W ramach audycji posłuchamy również dwóch innych, przypomnianych, audycji Joanny Szwedowskiej z udziałem Marka Edelmana: jego, nagranej w 2003 roku, rozmowy z ówczesnym ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem i rozmowy o książce "I była miłość w getcie".

 

Czytaj także

Anka Grupińska – sposoby na system

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 22:00
Wspomnienia cenionej pisarki, dziennikarki i reportażystki, m.in. autorki wywiadów z Markiem Edelmanem oraz książki "Najtrudniej jest spotkać Lilith".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Edelman. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:20
- Dekalog obecny był w życiu Marka Edelmana, ale w rozbudowanej wersji. Powiększony o drugiego człowieka, o społeczeństwo, o powinności wobec biednych - mówi Witold Bereś, autor biografii słynnego przywódcy powstania w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie w getcie. "O zagładzie można było opowiedzieć tylko po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 02:00
- W Izraelu nazwisko Marka Edelmana otwierało przede mną wszystkie drzwi - tak Anka Grupińska wspominała w Dwójce prace nad wznowioną właśnie książką "Ciągle po kole", poruszającym zapisie rozmów z powstańcami z getta warszawskiego.
rozwiń zwiń