Uwolniony od strachu – Wasyl Stus

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 11:54
W dzisiejszych "Opowieściach po zmroku" przypomnimy słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej, którego bohaterem jest jeden z najwybitniejszych ukraińskich poetów XX wieku, krytyk i publicysta, obrońca praw człowieka Wasyl Stus.
Wasyl Stus
Wasyl StusFoto: Wikipedia/domena publiczna

Stus był poetą, który aktywnie przeciwstawiał się antyukraińskiej polityce sowieckich władz i ograniczaniu wolnego słowa, za co został uwięziony, a następnie skazany na 5 lat łagru i 3 lata zesłania za antysowiecką agitację. Mimo szykan i niezwykle ciężki warunków panujących w łagrze Stus nie dał się złamać. Do końca pisał wiersze. Za swą nieugiętą postawę często trafiał do karceru, pozbawiono go też widzeń z rodziną. W 1985 roku ogłosił głodówkę. Wkrótce potem zmarł. W tym samym roku Heinrich Böll wystąpił o uhonorowanie Stusa literacką Nagrodą Nobla.

Słuchowisko poświęcone Wasylowi Stusowi wyreżyserował Andrzej Piszczatowski.
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska.
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko.

Śpiew: Sierhij Moroz.

Występują: Krystyna Froelich, Jolanta Wołłejko, Maciej Szary, Kazimierz Wysota, Sławomir Pacek, Aleksander Trąbczyński, Jarosław Gruda i Ryszard Jabłoński.

5 maja (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

bch

Zobacz więcej na temat: Ukraina
Czytaj także

Miłość w czasach socrealizmu. 60 lat "Przygody na Mariensztacie"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 06:00
Opowieść o Mariensztacie: o jego historii najdawniejszej i tej pokazanej na ekranie, a także o wydarzeniu, jakim było wyprodukowanie pierwszego polskiego filmu w kolorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz: "Czasami pan przechodzi obok" to mój najbardziej ewangeliczny tekst

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 21:00
- Stąd tytuł, który jest cytatem z wypowiedzi papieża Franciszka. Czasami nie zauważamy, że ci, którzy przechodzą obok i, według nas, zasługują co najwyżej na kopniaka, są ludźmi świętymi. O tym jest ta opowieść - mówił w "Notatniku Dwójki" autor słuchowiska wyróżnionego w konkursie zorganizowanym przez Dwójkę i ZAiKS.
rozwiń zwiń