"Rozstrzelany zegarek" - zagadka dołu egzekucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 12:00
W"Opowieściach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu Agnieszki Czarkowskiej, nagrodzonego przez KRRiT Grand Prix w dziedzinie reportażu radiowego.
Audio
  • "Rozstrzelany zegarek" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej, nagrodzony w 2014 roku przez KRRiT Grand Prix w dziedzinie reportażu radiowego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Agnieszka Czarkowska o reportażu "Rozstrzelany zegarek" i swojej pracy reportera radiowego. Rozmawiał Bartosz Panek (Opowieści o zmroku/Dwójka)
Rozstrzelany zegarek - zagadka dołu egzekucyjnego
Foto: Glow Images/East News

Złoty kieszonkowy zegarek zostaje odnaleziony w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym. IPN prowadzi tam poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym? Czy zegarek pozwoli zidentyfikować ofiary zbrodni?

Agnieszka Czarkowska jest dziennikarką Polskiego Radia Białystok. Jury konkursu o Grand Prix KRRiT przyznało jej główną nagrodę za dociekliwą i konsekwentną próbę rozwikłania zagadki pewnego drobiazgu z przeszłości, aż do uniwersalnego przesłania.

***
Tytuł audycji:
Opowieści po zmroku
Prowadził:
Bartosz Panek

Gość: Agnieszka Czarkowska
Tytuł reportażu: "Rozstrzelany zegarek"
Autor reportażu: Agnieszka Czarkowska
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 21.00
bch

Czytaj także

Przywrócić tożsamość szczątkom żołnierzy niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 22:00
- Zanim rozpoczniemy prace ekshumacyjne, wiemy, kogo poszukujemy, znamy dokładną historię lokalnego aparatu represji i sposób, w jaki dana osoba została uśmiercona - o poszukiwaniu szczątków ofiar komunistycznego reżimu opowiadał w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń