Rzeź wołyńska
- Z mojego punktu widzenia bardziej logicznia jest debata o tym, co wydarzyło się w języku faktów, w języku historii ludzkich – tłumaczyła na antenie Dwójki dr Olena Babakova. - Dopiero później można dojść do konkluzji, jakim terminem to wydarzenie opisać - dodawała.
Profesor Grzegorz Motyka stwierdził jednak, że fakty opisujące zbrodnię wołyńska są zbadane i oczywiste. Nawiązał m.in. do wystawy zorganizowanej przez IPN prezentującej wypowiedzi głównego dowódcy UPA Romana Szuchewicza, który już w 1944 roku mówił o "likwidacji polskiej ludności na Wołyniu w '43 roku". - Przeczy się tym dokumentom przez milczenie i następnie w dyskusji publicznej powtarza się, że tych dokumentów nie ma. To jest oczywista nieprawda, która sprawia, że ta dyskusja z roku na rok staje się trudniejsza.
Czy do dyskursu o Wołyniu powinni włączyć się obserwatorzy z zewnątrz? Jakie znaczenie dla Ukraińców ma badanie historii w czasie zaostrzonych stosunków politycznych z Rosją?
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Bartosz Panek
Goście: dr Olena Babakova (historyczka, dziennikarka ukraińska), prof. Grzegorz Motyka (historyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Data emisji: 11. 07.2016
Godzina emisji: 22.30
ob/bch