Koncert odbył się 4 stycznia w studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew - celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – anioł, diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama śmierć - śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.
>>Posłuchaj debaty folkowej w Dwójce<<
Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić.
"Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było Wino rzeką ciecze, ciepło jakby w lecie..."
Wykonawcy:
Kaja i Janusz Prusinowscy
Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich -Zofia Kucharczyk, Maria Pęzik, Maria Siwiec, Maria Oracz, Jadwiga Dziedzic, Zofia Bykowska Muzycy Janusz Prusinowski Trio -Piotr Piszczatowski, Piotr Zgorzelski, Michał Żak, Szczepan Pospieszalski
*****************************************************************************
Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich
Zofia Kucharczyk, Maria Pęzik, Maria Siwiec, Maria Oracz, Jadwiga Dziedzic, Zofia Bykowska
Wieś Gałki Rusinowskie koło Przysuchy słynie ze świetnych śpiewaczek i tancerek. Wszystkie panie śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej.
Niezwykłe i unikalne są zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni – a przede wszystkim bogaty i często starodawny repertuar pieśni obrzędowych, ballad, przyśpiewek, i oczywiście kolęd. Panie są także mistrzyniami improwizowanych wyrywasów i wspaniałymi gospodyniami, barwnie opowiadającymi o tradycjach domowego muzykowania.
Zespół był wielokrotnie nagradzany na licznych, ważnych festiwalach muzycznych i tanecznych, obrzędowych. Otrzymał także prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Panie z Gałek jako tancerki otrzymały także nagrodę główną Taneczny Złoty Krąg, na konkursie tańców tradycyjnych w Rzeszowie. Maria Pęzik i Maria Siwiec – to laureatki kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, obie zdobyły tam pierwsze nagrody - Złote Baszty.
Kaja i Janusz Prusinowscy
Wspólne śpiewanie to dla Kai i Janusza Prusinowskich odpowiedź na przeróżne sytuacje życiowe. Szukają więc w starych śpiewnikach, w archiwach, spotykają się z wiejskimi śpiewaczkami i wreszcie tworzą pieśni, by móc je śpiewać sobie i innym. Są autorami i wykonawcami kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej, śpiewają pieśni świeckie i religijne na różne okoliczności życia i roku liturgicznego. Towarzyszą im instrumenty: lira korbowa, fisharmonia, skrzypce, cymbały i wiele innych. Prowadzą również wspólnie teatr dla dzieci "Słuchaj Uchem". Kolędy są im bardzo bliskie.
Janusz Prusinowski - lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew
Skrzypek, lirnik, harmonista, cymbalista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka. Współtworzył Bractwo Ubogich (1993) i zakładał Warszawski Dom Tańca (1994). Lider Janusz Prusinowski Trio, śpiewak Monodii Polskiej, skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Kaja Prusinowska - śpiew
Śpiewaczka, malarka, pedagog i mama piątki dzieci. Wraz z Janusz Prusinowski Trio koncertowała i Europie. Pracując w szkołach podstawowych realizowała autorski program "Kultura i Tradycje Polski". Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem.
Muzycy Janusz Prusinowski Trio:
Piotr Piszczatowski- bębny, śpiew
Piotr Zgorzelski –basy, śpiew
Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew
Niektórzy muzycy Trio to kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz "na ciężkim mrozie trwali" opowiadając historię o narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.
Uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów?
W latach 2008-2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA . Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca, w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. Trio prowadzi także warsztaty muzyczne i taneczne. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę "Mazurki", w 2010 zaś "Serce", nagrodzone tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2010.
W październiku 2012 Janusz Prusinowski Trio wyróżnione zostało tytułem Womex Nominee i koncertowało na największych targach muzyki świata World Music Expo - WOMEX 2012.