Filmy dla najmłodszych i europejskie tabu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:30
W sobotnim "Magazynie Europejskim" przyjrzeliśmy się dwóm wydarzeniom filmowym oraz projektowi Taburopa, w którym naukowcy badają tematy tabu w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce.
Audio
  • Filmy dla najmłodszych i europejskie tabu (Magazyn Europejski/Dwójka)
Filmy dla najmłodszych i europejskie tabu
Foto: Glow Images/East News

Nowy festiwal filmowy dla najmłodszych "Kino Dzieci" trwa w piętnastu miastach Polski. Wydarzenie w tym roku ma swoją premierę, a powołało go do życia Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Podczas projekcji oglądać można 50 tytułów, w tym animacje, filmy aktorskie, krótkie i długie metraże, są to obrazy dla młodych widzów w kilku przedziałach wiekowych. Na szczególną uwagę zasługuje kinematografia skandynawska, najszerzej prezentowana na festiwalu. W programie znalazły się m. in. filmy  "Kacper i Emma", "Kłopoty Pana Patyka", "Mecz życia" oraz "Sekret Eleonory". Niektóre z nich będziemy mogli niebawem zobaczyć w pozafestiwalowej dystrybucji kinowej. "Kinu Dzieci" przyglądała się Aldona Łaniewska-Wołłk. Festiwal jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, potrwa do niedzieli.
"Kino Warszawa Fest" to z kolei pierwsze wydarzenie w całości poświęcone przeszłości i przyszłości tradycyjnych kin. Jego celem jest budowanie tożsamości lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy o kinematografii i architekturze. "Odkryjemy przed wami nie tylko historię warszawskich przybytków X Muzy, lecz także zabierzemy w podróż szlakiem obiektów obecnych i nieobecnych" – zachęcają organizatorzy z Fundacji Obserwatorium, która od trzech lat prowadzi projekt "W małym kinie”. – Dotychczas zajmowaliśmy się przede wszystkim badaniem sytuacji małych, działających kin w Polsce. Teraz skupiamy się na naszym mieście, w którym tylko w tym kwartale znika legendarna Femina, reaktywuje się Elektronik i pojawia nowe kameralne "Kino na boku".
Przyjrzymy się też projektowi TABUROPA, który dotyczy tematów tabu w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej nawiązała się współpraca czterech reżyserów i czterech grup teatralnych z krajów partnerskich. Za pomocą sztuk teatralnych twórcy chcą określić czym jest tabu i jak zmienia ono nasze życie. O założeniach projektu opowiada jeden z reżyserów i pomysłodawca przedsięwzięcia, Andre Erlen.W projekcie bierze również udział portugalski reżyser Andre Teodosio, który wraz z niemieckimi aktorami odwiedził Belgię.
Nie zabraknie też tematów z prasy europejskiej, którą przeglądają nasi korespondenci z Berlina i Lizbony.

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

4 października (sobota), godz. 13.30-14.00

bch

Czytaj także

Kryzys w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:00
"Parlament Europejski kontra kryzys" - tak nazywa się sztuka teatralna, do przygotowania której namówiło wrocławskich artystów Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Skierowany do młodych widzów spektakl przybliża wiedzę na temat Unii Europejskiej, jej projektów i działań. O inicjatywie mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 21:50
Tak twierdzi Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem, to część gospodarki, która ma przyciągnąć inwestorów. O miejscu kultury w UE z Lidią Geringer de Oedenberg rozmawiał Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń