Pod koniec 2001 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków. Od tego momentu w wielu krajach europejskich koniec września jest czasem święta środowiska lignwistów. Jak przekonują organizatorzy, do skutecznej komunikacji nie wystarczy dobra znajomość języków obcych - potrzebna jest również świadomość różnic kulturowych. O tym, jakie znaczenie ma edukacja językowa w Europie, opowiadają Anna Grabowska - redaktor naczelna czasopisma "Języki Obce w Szkole" - oraz Georg M. Blochmann - dyrektor Goethe-Institut w Warszawie i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury.
*
Trwa projekt Private Nationalism, w ramach którego współpracują instytucje z Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji, Turcji i Polski. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej artyści z Europy Wschodniej zastanawiają się, czym dla współczesnych europejczyków jest nacjonalizm i czy nie jest to przypadkiem termin niezrozumiany. Owocem ich pracy jest wystawa, którą można oglądać od 9 listopada w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki. O przedsięwzięciu opowiada jego kuratorka Rita Varga.
*
Kształt Komisji Europejskiej, kwestia uchodźców w UE oraz wprowadzenie euro na Litwie - to najważniejsze tematy w prasie krajów UE. Doniesienia gazet i portali internetowych w Niemczech i na Litwie śledzili: Renata Widtmann i Wojciech Szymański.
Na "Magazyn europejski" zaprasza Tomasz Mościcki.
27 września (sobota), godz. 13.30-14.00
mm