Turcja-Europa. Świat sułtana w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 23:40
Wystawa "Świat sułtana - Osmański Orient w sztuce renesansu" w muzeum Bozar to jeden z tematów "Magazynu europejskiego".
Audio
  • Magazyn europejski: świat sułtana w Brukseli... (Dwójka)
Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu Ottomans  Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations (zdj. ilustracyjne)
Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations" (zdj. ilustracyjne)Foto: Martin de Lusenet/flickr/cc

Brukselska ekspozycja - pod honorowym patronatem Króla i Królowej Belgii oraz Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego - współorganizowana jest przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Ilustruje wzajemne wpływy kultury tureckiej i europejskiej i można na niej zobaczyć m.in. dzieła Dürera, Memlinga, Tycjana, Tintoretta i Veronesego. Ekspozycja jest finansowana m.in. ze środków Programu Kulturalnego Komisji Europejskiej. Barbara Schabowska rozmawiała z jednym z kuratorów wystawy - Michałem Dziewulskim.

***

Zagadnienie kultury w polityce UE jest analizowane jest nie tylko poprzez pryzmat wszystkich państw członkowskich, ale również jako wspólne dziedzictwo. Jedną z platform współpracy między instytucjami kultury z kilkunastu krajów Unii jest Europejska Sieć Akademii Operowych (European Network of Opera Academies).

ENOA zrzesza instytucje, które stawiają sobie za wspólny cel budowane silnych fundamentów opery przyszłości oraz wspieranie nowego pokolenia profesjonalistów operowych. I to właśnie stawia sobie za cel - działająca przy warszawskim Teatrze Wielkim - Akademia Operowa. Więcej o tym mówiła Beata Klatka z Teatru Wielkiego.

***

Rozpoczęła się rejestracja do programu Idea Camp 2015, stworzonego przez organizację European Cultural Foundation. Instytucja, której projekty były już wielokrotnie dofinansowywane przez Unię Europejską, ma nadzieję ściągnąć na kilkudniowe warsztaty do Szwecji najbardziej zaangażowanych europejskich działaczy, którzy mają swoją własną wizję zmiany świata. O tym opowiadali twórcy programu - Charles Beckett i Vivian Paulissen.

***

Zakończyła się pierwsza sesja tegorocznej edycji EKRAN+. W tym roku do programu zakwalifikowało się dziewięć zespołów z Polski, Izraela, Turcji, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Litwy, Francji i Hiszpanii. Kolejna sesja programu EKRAN+ odbędzie się między 22 a 28 kwietnia 2015 i będzie poświęcona pracy nad wybranymi scenami z udziałem polskich aktorów. Na trzecią i ostatnią serię szkoleń (22-30.06.2015) poświęconą realizacji zdjęć do opracowanych scen, uczestnicy będą mogli zaprosić dwóch aktorów narodowych oraz operatora. O szczegółach opowiedział Agnieszka Marczewska.

O tym jakie tematy dotyczące UE znalazły się  w prasie europejskiej - Beata Płomecka z Brukseli.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzenie: Justyna Piernik

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 13.30

mc/bch

Czytaj także

Turcja w centrum wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 18:55
O strategicznym położeniu Turcji na kontynencie eurazjatyckim świadczy jej dyplomatyczna rola w konflikcie w Syrii czy na Ukrainie. Jakie są - nie tylko polityczne - wpływy osmańskie w różnych krajach? O tym w audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń