Meczu estońskiej ligi piłki nożnej transmitowanej w lokalnej telewizji nie można obejrzeć poza terenem tego kraju, a ulubionego serialu emitowanego w TVP nie wolno odtworzyć w Zjednoczonym Królestwie. Można natomiast w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, wyłączając Holandię, wydać "Dziennik" Anny Frank. Słynne zapiski z czasów II wojny światowej przeszły do domeny publicznej wszędzie poza ojczyzną autorki. Sytuacja ma się poprawić, kiedy wejdzie w życie reforma przygotowywana przez Komisję Europejską. O pułapkach prawa autorskiego i przygotowywanej reformie w związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej opowiadała Natalia Mileszyk z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.
Pozostałe tematy audycji:
- We Wrocławiu pojawiła się nowa inicjatywa Instytutu Goethego - Pop-Up Pavillon. To szklany kontener umiejscowiony w centrum miasta, wokół którego do 10 lipca odbywać się będą wydarzenia kulturalne i debaty. - Całość wpisuje się w program ESK Wrocław 2016 - poinformowała Ewelina Dobrzalski.
- Warsztaty językowo-akulturacyjne w Zespole Szkół Publicznych w Mrokowie pod Warszawą dostały dofinansowanie z budżetu UE. Na zajęciach uczniowie z Chin i Wietnamu nie tylko poznają język polski, ale także dostają informacje o polskiej kulturze - opowiadała Aleksandra Ośko z Fundacji Świat na Wyciągnięcie Ręki.
- Brexit i polityka migracyjna - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze brytyjskich i niemieckich gazet śledzili Adam Dąbrowski i Wojciech Szymański.
***
Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Data emisji: 30.04.2016
Godzina emisji: 15.00
bch/mc