Trans-Fuzja to seria wydarzeń muzycznych, pragnących ożywić dźwiękami i kreatywną energią oddane ponownie do użytku Studio im. Władysława Szpilmana.
Zaproszeni artyści: kompozytorzy, improwizatorzy, wywodzący się z rożnych nurtów muzycy, zrealizują wspólnie serię kameralnych, zróżnicowanych wewnętrznie i bogatych brzmieniowo projektów artystycznych.
Połączy nas pasja poszukiwania nowej ekspresji, nowych wysublimowanych brzmień poprzez niekonwencjonalne użycie technologii.
Tej najnowszej, cyfrowej, ale także poprzez połączenie jej z tradycyjnymi instrumentami i analogowym przetwarzaniem ich brzmienia.
Szybkość i intensywność realizowania muzycznych idei, brzmieniowych i formalnych, będzie czerpać tu energię z intensywnych improwizowanych sesji muzycznych, możliwych dzięki wzajemnej fascynacji i szacunkowi, mimo nierzadko odmiennych stylów uprawiania muzyki i różnych artystycznych kolei losu.
Duch improwizacji, wsparty znajomością artystycznego warsztatu i umiejętnością panowania nad tradycyjnym elektronicznym i cyfrowym instrumentarium, może przynieść nowe i nieoczekiwanie atrakcyjne rezultaty.
To wszystko, mam nadzieję, spełni się dzięki wyjątkowym warunkom do pracy i geniuszowi miejsca naszych spotkań.
Andrzej Bauer, kurator wydarzenia
Pierwszy koncert z cyklu Trans-Fuzja odbył się w niedzielę, 21 października, w Studiu im. Władysława Szpilmana. Był on poświęcony patronowi Studia oraz Witoldowi Lustosławskiemu, który pod pseudonimem Derwid napisał w latach 50. i 60. wiele szlagierów. Piosenki te przedstawimy w nowych opracowaniach – mówił w Dwójce, w rozmowie z Katarzyną Nowak, Andrzej Bauer.
Obok Adama Struga wystąpili znakomici artyści młodego pokolenia: Agata Zubel, Katarzyna Moś, Cezary Duchnowski, Marcin Masecki i DJ Lenar.