Pierwsza biografia Alfreda Szklarskiego
Na prozie Alfreda Szklarskiego wychowały się całe pokolenia polskich czytelników. Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zapewniły mu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu autorowi piszącemu dla młodzieży; były one w PRL-owskiej rzeczywistości jak okno na świat.
Tym bardziej dziwić może, że książka "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" to pierwsza biografia, której doczekał się ten autor.
- Tak, jak wielu ludzi narzeka na pandemię, że rozregulowała im życie, tak ja jestem za nią wdzięczny. Oczywiście mówię to z przymrużeniem oka, ale właśnie przez to, że wstrzymałem się z pracą nad inną książką, bo czekałem na akta w IPN, a czytelnia była zamknięta, przez przypadek natknąłem się na jakiś stary wywiad z Alfredem Szklarskim. Jako fan przygód Tomka Wilmowskiego z ciekawości postanowiłem sprawdzić, czy ma on swoją biografię. Ze zdziwieniem odkryłem, że nie ma takiej książki. Trzeba to było więc nadrobić - tłumaczył Jarosław Molenda.
Pisarz, który świat znał z książek
Powołany do życia przez Szklarskiego bohater, przemierzający najodleglejsze krainy, doskonale orientujący się w ich historii, kulturze oraz zwyczajach, musiał przykuwać uwagę, być wzorem do naśladowania i - zarazem - obiektem zawiści. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz zyskał międzynarodowy rozgłos - jego powieści tłumaczono na kilkanaście języków.
- Chciałem umożliwić młodzieży odbycie podróży po egzotycznych krajach naszej ziemi, poznanie flory, fauny i historii odkryć. Wydawało mi się, że jeżeli stworzę przygodowo-podróżniczego bohatera powieści, to on będzie mógł nie tylko bawić czytelników, ale jednocześnie przypomnieć polskich badaczy i podróżników - opowiadał Alfred Szklarski w archiwalnej audycji Polskiego Radia.
Jak stwierdził Jarosław Molenda, pod względem warsztatowym był to pisarz fenomen. - Był prekursorem tego, co wiele lat później stwierdził Ryszard Kapuściński: "zanim napiszesz pierwszą stronę, musisz przeczytać co najmniej tysiąc cudzych". Tak właśnie robił Alfred Szklarski, on pochłaniał literaturę. Najwięcej czasu zajmowało mu opisywanie realiów odległych krain. Były one jednak tak realistyczne, że ludzie, którzy wówczas podróżowali po świecie, byli oszołomieni, że Szklarski tak wiernie to opisał - podkreślał gość Dwójki.
16:26 Wybieram Dwójkę molenda 14.11.2022.mp3 Rozmowa z Jarosławem Molendą, autorem książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Jarosław Molenda (autor książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń")
Data emisji: 14.11.2022
Godzina emisji: 16.30
pg/kor