"Zniknięcia"
To powieść, która zaczyna się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie! W Paryżu, w latach 60. XX w., Anton Voyl cierpi na bezsenność, próbuje czytać książkę, lecz nic z niej nie rozumie, ma halucynacje, w których utożsamia się z postaciami literackimi, w końcu ginie w tajemniczy sposób. Przedtem zdążył jeszcze wysłać do paru przyjaciół intrygujący liścik, że musi zniknąć na jakiś czas, z zagadkowym postscriptum. Przyjaciele rozpoczynają poszukiwania, ale straszliwa klątwa sprawia, że sami zaczynają znikać w niejasnych okolicznościach.
"Zniknięcia" (La Disparition) to także najdłuższy lipogram świata, w którym Georges Perec ani razu nie używa litery E. Mimo to jest ona w tej ponad 300-stronicowej powieści wszechobecna poprzez rozmaite aluzje i odniesienia.
Obok "Życia. Instrukcji obsługi" to najważniejsza i najbardziej znana powieść Pereca. Doczekała się kilkunastu tłumaczeń (w tym aż czterech na język angielski!), lecz dotychczas nie ukazała się w wersji polskiej - w ojczyźnie rodziców Pereca. Powieść ta jest niczym brakujący puzzel w jego całej twórczości, która w Polsce ma stałych miłośników.
"Krew i flaki w szkole średniej"
Mroczna, niepokojąca metafikcja, okrzyknięta niegdyś literackim odpowiednikiem punk rocka: kazirodztwo, aborcja, gangi uliczne, nowojorskie slumsy i halucynacyjna podróż przez Afrykę Północną. Nielinearna, chaotyczna, kolażowa antynarracja, przeplatana obscenicznymi rysunkami oraz fragmentami dramatycznymi i poetyckimi. Brutalny, transgresyjny surrealizm spod znaku Bataille'a, Burroughsa i Geneta - ten ostatni pojawia się zresztą na kartach książki we własnej osobie.
Kathy Acker (1947-1997) - amerykańska powieściopisarka postmodernistyczna - debiutowała jako reprezentantka eksperymentalnego nowojorskiego podziemia literackiego połowy lat 70., jednocześnie zarabiając na życie tańcem erotycznym. Na początku lat 80. mieszkała w Londynie, gdzie napisała kilka swoich najbardziej cenionych przez krytykę utworów. Po powrocie do USA pod koniec lat 80. przez około sześć lat pracowała jako adiunkt w San Francisco Art Institute.
Oprócz kilkunastu powieści pozostawiła po sobie kilka zbiorów poezji, scenariusze filmowe, liczne eseje i teksty z teorii literatury oraz jedno libretto operowe. Zmarła na raka piersi w klinice medycyny alternatywnej w Tijuanie. W Polsce opublikowano dotąd tylko jedną jej powieść - "Kicia, król piratów", w przekładzie Katarzyny Karłowskiej. Fragmenty "Blood and Guts…" w przekładzie Piotra Siemiona ukazały się w 1990 roku na łamach "brulionu".
[opisy obu książek pochodzą od wydawców]
29:55 Dwójka czytelnia 5.02.2023.mp3 "Zniknięcia" i "Krew i flaki w szkole średniej (Czytelnia/Dwójka)
O wrażeniach po lekturze rozmawialiśmy z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.
***
Tytuł audycji: Czytelnia
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Data emisji: 4.02.2023
Godzina emisji: 12.30
pg