"Mój czołg" Viktora Horvatha opowiada o tym, jak Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Choć nie rozumie nic a nic z politycznych intryg, żyje wiarą w komunizm, a w wolnym czasie rozgrywa bitwy plastikowych żołnierzyków i koresponduje z narzeczoną, którą z lękiem pyta, czy w kontrrewolucyjnej Czechosłowacji wprowadzono już seks.
- Mój czołg to opowieść tragikomiczna, rozpaczliwie śmieszna. Jedną z wielu warstw narracyjnych tej powieści jest współczesność. Horvath mówi wprost: współczesne Węgry są tak samo ogłupione, jak były wtedy, gdy uczestniczyły w zdławieniu Praskiej Wiosny - stwierdził Piotr Kofta.
W audycji recenzowaliśmy też powieść "Trafikant" Roberta Seethalera, której akcja rozgrywa się w 1937 roku. Franz terminuje w trafice. Poznaje tam Zygmunta Freuda i liczy, że profesor pomoże mu zdobyć serce pięknej tancerki. Jednak dla światowej sławy psychoanalityka kobiety są taką samą zagadką jak dla Franza. Do Austrii zbliża się nawałnica, która uderzy także w trafikę i zmieni świat Franza i profesora Freuda. Czy w sposób nieodwracalny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Czytelnia
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta
Data emisji: 23.03.2019
Godzina emisji: 15.00
mko