Posłuchaj
09:08 _PR2_AAC 2021_02_12-16-46-59.mp3 Justyna Sobolewska o powrotach do klasyki i prywatnych odkryciach literackich (Literackie witaminy/Dwójka)
- Dla mnie odkryciem była Kathryn Mansfield w tłumaczeniu Magdy Heydel - opowiadała rozmówczyni. Zwracała ona uwagę, że w Polsce bardzo cenimy Virginię Woolf, zaś Kathryn Mansfield jest niejako na drugim planie i mało się o niej pamięta. - Tymczasem Virginia Woolf zazdrościła Kathryn Mansfield warsztatu, ostrości widzenia, bujnego życia - opowiadała Sobolewska.
"Córki świętej pamięci pułkownika" z tomu opowiadań Katherine Mansfield
Nie są to jedyne goszczące w kanonie audycje, po które sięgnęła krytyczka. - Czytałam Mistrza i Małgorzatę. Teraz wracam do Czarodziejskiej Góry, to są naprawdę wielkie przyjemności - mówiła.
Ukobiecanie
Kolejną publikacją, na którą zwróciła uwagę Sobolewska były komiksy Wandy Hagedorn Twarz, brzuch, głowa. - Jest to opowieść o ukobiecaniu i o buncie przeciwko temu, o dojrzałości, o pogodzeniu ze sobą, o problemach z ciałem - opowiadała.
Twarz, brzuch, głowa to druga publikacja w formie komiksu mieszkającej w Australii autorki ze Szczecina. Tym razem do współpracy zaprosiła ona utalentowaną polską rysowniczkę Olę Szmidę. - Polecam wszystkim, którzy mają dystans do komiksów, tutaj odkryją literaturę - mówiła Sobolewska.
Subtelne sny
Krytyczka zwracała uwagę również na, mające swą premierę w tym tygodniu, Sny o pociągach Denisa Johnsona w przekładzie Tomasza Gałązki. Denis Johnson to, zdaniem Sobolewskiej, jeden z ważniejszych pisarzy amerykańskich. Zmarł w 2017 roku.
Literackie podsumowanie roku 2020
W Polsce jego książki ukazywały się bez żadnego odzewu. Dopiero w zeszłym roku rozgłos zyskał zbiór opowiadań Syn Jezusa. - Jest to tajemnicza twórczość, która wydobywa coś bardzo subtelnego - opowiadała Sobolewska
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka)
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 16.45