"Podziemie pamięci" i "Kot i Tokio". Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 13:52
Podczas spotkania z recenzentami w Dwójce zajrzeliśmy do książek Yoko Ogawy "Podziemie pamięci" oraz Nicka Bradleya "Kot i Tokio". W studiu gościli Piotr Kofta i Iwona Rusek.
W Czytelni zaglądamy do Podziemia pamięci  Yoko Ogawy i Kota i Tokio Nicka Bradleya
W "Czytelni" zaglądamy do "Podziemia pamięci" Yoko Ogawy i "Kota i Tokio" Nicka BradleyaFoto: mat. promocyjne

"Kot i Tokio"

Kim jest tajemniczy kot błądzący ulicami tętniącej życiem metropolii? Demiurgiem, szaleńcem, przewodnikiem, a może duchem miasta, który w niepowtarzalny sposób łączy ze sobą ludzi i zdarzenia? Artystę tatuatora, którego tajemnicza dziewczyna prosi o odtworzenie na plecach mapy Tokio; bezdomnego, samotnie mieszkającego w opuszczonym hotelu; przepracowanego taksówkarza, który nie może się pogodzić z przedwczesną śmiercią żony; mężczyznę uzależnionego od gier komputerowych, marzącego o prawdziwej miłości…

Literacki majstersztyk, w którym pieczołowicie posplątywane postaci, wątki i gatunki tworzą wielobarwny obraz Tokio – miasta, które przyciąga i odpycha, zawsze pozostając nieuchwytne. Nawet dla tytułowego kota.

"Podziemie pamięci" 

Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty – kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?

Yoko Ogawa, autorka "Ukochanego równania profesora", opowiada o świecie przerażająco smutnym, przywodzącym na myśl zarówno "Rok 1984" George’a Orwella, jak i "Dziennik" Anne Frank. Podziemie pamięci to dystopijna wizja społeczeństwa ciemiężonego przez władzę, ale także metafora opresyjnych relacji na wielu różnych płaszczyznach.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
28:46 Dwójka czytelnia 13.02.2022.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", Nick Bradley "Kot i Tokio" (Czytelnia/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Junichiro Tanizaki i nostalgia za japońskimi półtonami

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 17:49
- Literatura daje możliwość patrzenia na to, co się wydarza teraz z pewnego dystansu, który pozwala zupełnie inaczej zobaczyć to, czym jesteśmy, przywrócić właściwe proporcje naszym przeżyciom - mówiła w audycji "Literackie witaminy" Renata Lis, tłumaczka i eseistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A gdyby tak ze świata zniknęły koty?"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
W cyklu "To się czyta" od wtorku (6.04) prezentowaliśmy powieść Genkiego Kawamury "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?". Czytał Piotr Bajtlik.
rozwiń zwiń