Odnalezione brzmienie opactwa cystersów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 17:01
Gościem audycji "Dawno, niedawno" był Grzegorz Joachimiak, doktorant w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pomysłodawca i producent płyty z muzyką z tabulatur lutniowych cystersów krzeszowskich, a także autor opracowania partytury z rekonstrukcją i aranżacją głosów
Audio
  • Grzegorz Joachimiak opowiada o muzyce z tabulatur lutniowych cystersów krzeszowskich (Dawno, niedawno/Dwójka)
Dom opata w zespole klasztornym cystersów w Krzeszowie
Dom opata w zespole klasztornym cystersów w KrzeszowieFoto: Innalna/Wikimedia/CC

Kolekcja rękopisów tabulatur lutniowych z XVIII w. związanych z opactwem cystersów z Krzeszowa (niem. Grüssau) to obecnie jeden z największych zachowanych zbiorów z muzyką lutniową na świecie. Zbiór obejmował 14 rękopisów, które obecnie są rozproszone na 4 biblioteki. Do czasu sekularyzacji w 1810 r. znajdowały się w bibliotece klasztornej w Krzeszowie. Jest to muzyka oparta głównie na rękopisach z zapisem na lutnię barokową (tabulatura lutniowa) częściowo pochodzących z opactwa cystersów z Krzeszowa. Niemalże wszystkie nagrania, które znalazły się płycie są nagraniami premierowymi.
W tym cyklu znaleźć można utwory kompozytorów pochodzących ze Śląska, np. Sperontesa, Daniela Vettera znanego m.in. z kompozycji Lieber Gott! Wann wird ich sterben, którą Johann Sebastian Bach wykorzystał w swojej kantacie BWV 8. Znajdują się tam również opracowania kompozycji, które na podstawie tytułów można wiązać z tekstami znanymi jeszcze ze średniowiecza, np. Stabat Mater, O vos omnes (z Lamentacji Jeremiasza), Cur mundus militat i wiele innych utworów o wanitatywnym charakterze.
Na nagraniu znajduje się ponad 69 minut muzyki. Nagranie odbyło się w bibliotece pocysterskiego zespołu w Krzeszowie – w klasztorze sióstr benedyktynek. Niemalże wszystkie utwory, które znalazły się na tej płycie zostały po raz pierwszy nagrane na podstawie źródeł z kolekcji tabulatur lutniowych cystersów krzeszowskich. Płyta zawiera trzy wersje językowe: polską, angielską i niemiecką.

materiały wydawcy

Zapraszamy do wysłuchania ilustrowanej muzyką rozmowy z Grzegorzem Joachimiakiem, którą w audycji "Dawno, niedawno" przeprowadziła Magdalena Łoś.

mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Lutnia jak luksusowy samochód

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:59
– Stare porzekadło mówi, że wielką sztuką jest grać końskim włosiem po baraniej kiszce. Lutnie kosztowały majątek, ponieważ stworzenie dobrych strun wymagało hartu ducha, wręcz desperacji – mówił w Dwójce Henryk Kasperczak, opowiadając o królewskim instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Kasperczak: dobry lutnista musi być syty

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:00
- Lutnista kojarzy się z tym, że siada i - w zależności, czy to jest sala kochanków, czy sala obrad - gra odpowiednią fantazję. Ja swoje fantazje konstruuję w oparciu o tematy współczesne - opowiadał w "Five o'clock" wirtuoz lutni.
rozwiń zwiń