25:55 2021_05_25 17_30_30_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Rozmowa z muzykami zespołu Concerto Köln (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością
Gdyby określić ich mianem anty-gwiazd prawdopodobnie nie poczuliby się urażeni. A wręcz mogliby uznać to za komplement. To określenie dość dobrze opisuje podejście do pracy, któremu hołdują od prawie czterech dekad. W tym czasie Concerto Köln zdobyło pozycję jednego z najważniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Formacja regularnie występuje w najsłynniejszych salach koncertowych obu Ameryk, Azji, Bliskiego Wschodu i Europy. Ich dyskografia obejmuje ponad 70 płyt, z których większość uzyskała szereg nagród.
- Naszym założeniem jest wykonywanie barokowej i klasycznej muzyki orkiestrowej w duchu kameralistyki. Każdy może przedstawić swój pomysł. Nie ma prowadzącego, który decyduje o wszystkim, każdy członek orkiestry ma prawo zabrać głos i dodać do całości istotny wkład. I kiedy udaje nam się takie reguły wprowadzić w życie podczas prób, a potem utrzymać w czasie koncertu, muzyka zyskuję zupełnie inną aurę - tłumaczył Alexander Scherf.
Wolność bez anarchii
Absolutnie nie oznacza to jednak, że w zespole jest miejsce na anarchię. - W przypadku muzyki barokowej całość koordynuje zawsze koncertmistrz. Opracowuje partię i ma nieco więcej do powiedzenia. Oprócz tego ważną rolę odgrywają prowadzący poszczególne grupy instrumentów. A więc to nie tak, że każdy w dowolnym momencie może powiedzieć cokolwiek - podkreślała Antje Sabinski, altowiolistka.
Muzycy Concerto Köln opowiadali też w audycji m.in. o odkrywaniu zagubionych skarbów i różnicach między Monachium a Kolonią.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: Antje Sabinski (altowiolistka Concerto Köln) i Alexander Scherf (wiolonczelista i kierownik artystyczny zespołu)
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 17.30
pg