Według Pauliny Wilk "globalizacja stała się potworem, który decyduje o wielu sprawach". - Poczucie utraty pewnej sprawczości w jakimś sensie spowodowało też brak pojawiania się fantazji i marzeń w sferze kultury i popkultury - mówi gość programu.
Autorka ubolewa nad tym, że w przestrzeni europejskiej nie rozmawia się o czasach przyszłych. - Bardzo rzadko można spotkać ludzi, którzy o przyszłości umieją mówić czy o niej marzyć. Dlatego właśnie wybrałam się na rubieże teraźniejszości, by tej przyszłości poszukać - stwierdza Paulina Wilk.
Reportażystka w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika w podróż do metropolii takich jak Bombaj, Dubaj czy Singapur. Zauważa, że na naszych oczach metropolie stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje, filozoficzne idee, marzenia i utopie. Politycy, aktywiści, czasem szaleni miliarderzy przeprowadzają w nich eksperymenty o trudnych do odgadnięcia konsekwencjach.
Czy marzenia to naiwność? Czy trzeba uwolnić się od teraźniejszości, by wybiec w przyszłość? Czy w Europejskich miastach tę przyszłość można w ogóle znaleźć? Do kogo tak naprawdę należą miasta? I czy internet to teraźniejszość czy przyszłość? Na te i inne pytania próbuje w nagraniu odpowiedzieć autorka książki.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury (w cyklu "Literatura non-fiction")
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Gość: Paulina Wilk (pisarka, dziennikarka)
Data emisji: 29.12.2017
Godzina emisji: 21.30
Hryna/bch