Okazją do spotkania z badaczem była jego książka pt. "Czochrałem antarktycznego słonia". Mikołaj Golachowski zebrał w niej swoje wieloletnie doświadczenia z wypraw na Arktykę i Antarktydę. Jednym z jego najbardziej mistycznych przeżyć było spotkanie z humbakiem. - Płetwy piersiowe tego wieloryba mają 3,5 metra długości, to najdłuższe ramiona w królestwie zwierząt. Kiedyś jeden osobnik podpłynął do naszego zodiaca (rodzaj małej łódki) i delikatnie tą płetwą pogłaskał jego burtę, by sprawdzić, jaka jest w dotyku - opowiadał gość audycji "Literatura non-fiction".
Mikołaj Golachowski wyjaśniał, że charakterystyczna fontanna, którą wieloryby wypuszczają ponad powierzchnię wody, to mieszanka sprężonego powietrza, pary wodnej i smarków. Co ciekawe, poszczególne gatunki wielorybów wypuszczają fontanny o innym kształcie.
Poza tym w audycji naukowiec opowiadał o znaczeniu wielorybiej kupy dla ekosystemu, moralnych dylematach ekologów na Antarktydzie, zwyrodnieniu tradycji Innuitów, ale też o miłosnym sekrecie, który łączy świat ludzi i słoni morskich.
***
Tytuł audycji: Przestrzenie kultury
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Gość: Mikołaj Golachowski (biolog, przewodnik polarny, pisarz)
Data emisji: 5.06.2016
Godzina emisji: 12.00
bch