Jak udźwignąć ten problem, czyli prefiks na przedzie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 18:00
Choć dodaje się je do wyrazu łatwo, mogą przyprawić o ból głowy. Tym bardziej, jeśli niektóre z nich mają wiele znaczeń. Jak poradzić sobie z prefiksami?
Audio
  • Agata Hącia opowiada o wieloznaczności prefiksów (Nasz język współczesny/Dwójka)
Przedrostek (prefiks) to cząstka słowotwórcza wyrazu znajdująca się przed jego rdzeniem lub jedna z paru cząstek poprzedzających rdzeń wyrazu (zdj. ilustracyjne)
Przedrostek (prefiks) to cząstka słowotwórcza wyrazu znajdująca się przed jego rdzeniem lub jedna z paru cząstek poprzedzających rdzeń wyrazu (zdj. ilustracyjne)Foto: Bundesarchiv, Bild 183-31729-0003 / CC-BY-SA 3.0

Większość z nas nie ma problemu, by zauważyć różnicę w znaczeniu między słowami: przepisać, wypisać, odpisać… Co jednak, jeśli nagle będziemy musieli się zmierzyć z dyshonorem lub dyspalatalizacją? (dla niewtajemniczonych - to drugie oznacza zmianę samogłoski przedniej w tylną).

Agata Hącia tłumaczy, że w takim wypadku mamy do czynienia z homonimicznością. Niewinnie wyglądające "dys" przybiera tu bowiem dwa zupełnie inne znaczenia. W pierwszym przypadku oznacza ono "zaprzeczenie", a w drugim "rozkład".

Z czego wynika ta różnica i co ma z tym wspólnego łacina i greka? O etymologii prefiksów i innych językowych dys-onansach posłuchamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  Nasz język współczesny

Rozmawiała: Małgorzata Tułowiecka

Gość: Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/mg

Czytaj także

Chcesz mieć turystów? Znajdź swoją kryptydę

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 18:00
- Kryptydy to zjawiska istniejące dla naszej zabawy. Dobrze dla różnych miejsc, żeby miały swoją, bo to uatrakcyjnia okolicę - mówił w Dwójce prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Etymologicznie nóż pasuje do ręki rzezimieszka"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 19:00
- Choć dziś nóż kojarzy się z krojeniem, to pierwotnie oznaczał nieco inną czynność - mówiła dr Agata Hącia w audycji poświęconej pochodzeniu i znaczeniu nazw narzędzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie masz kalkulatora? Idź do abacysty

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 18:50
Rachmistrz posługujący się abakusem był jednym z wielu bohaterów rozmowy o nazwach zawodów rzadkich, ginących i tych, które już przeszły do historii.
rozwiń zwiń