Historia pewnej "Miłości"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 10:50
– "Miłość" była ansamblem jazzowym w brzmieniu, ale w postawie i zachowaniu na scenie stała się na tyle widowiskowa i energetyczna, że można uznać ją za formację jassową – mówił w "Pop-południu" o bohaterze nowego filmu Filipa Dzierżawskiego Sebastian Rerak.
Audio
  • Filip Dzierżawski - reżyser i Sebastian Rerak - autor książki "Chłepcąc ciekły hel - Historia yassu", rozmawiają o grupie "Miłość" (Dwójka/Pop-południe)
  • Adam Rusek opowiada o wydanym właśnie cyklu "Dawny polski komiks” (Dwójka/ Pop-południe)
  • O Weibo chińskim odpowiedniku Twittera z Pekinu opowiadał Tomasz Sajewicz.
Zespół Miłość
Zespół MiłośćFoto: mat. promocyjne/Gutek Film

Najpierw było zwycięstwo na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz nagroda publiczności na tej prestiżowej imprezie. Film "Miłość" doceniła także widownia Sopot Film Festiwal, w której rankingu zajął drugie miejsce.

Obraz ten to pasjonująca opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad, o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach i przyjaciołach – Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. To również historia o młodości, mierzeniu się z przeciwnościami, rywalizacji, wspólnych szaleństwach, wielkich przyjaźniach, konfliktach i rozczarowaniach.

– Miejscem narodzin "Miłości" była willa w Ossowie, która należała do pewnego nobliwego kapitana żeglugi wielkiej. Pod jego nieobecność willę wynajmował Mikołaj Trzaska. Tam przewinęły się masy ludzi, które uczestniczyły w różnego typu imprezach, perfomansach, jam sessions. Jako ciekawostkę można dodać, że w willi był ołtarzyk, na którym stały postacie Buddy, Jezusa i Coltrane’a, co mówi nam sporo o tym specyficznym fermencie, który się wokół "Miłości" wytworzył – opowiadał w Pop-południu Sebastian Rerak, autor książki "Chłepcąc ciekły hel. Historia yassu".

– Film powstał dość przypadkowo. Tymon podrzucił mi taśmy z sesji z Lesterem Bowie i zaproponował mi, żebyśmy zrobili z tego jakiś mały dokument. Materiału było za mało, aby coś z tego zrobić. Jednak na tyle mnie to zainspirowało, że spytałem Tymona, czy jest jakiś film o zespole "Miłość". Okazało się, że jest jakiś reportaż z dawnych czasów, ale nie ma nic większego. Pomyślałem, że tak samo jak ja widzowie chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o tym zespole. No i tak to się zaczęło – mówił w rozmowie z Martą Strzelecką Filip Dzierżawski, reżyser filmu "Miłość".

***

W "Pop-południu" gościem był również Adam Rusek - redaktor wydanego właśnie cyklu "Dawny polski komiks” . W audycji poruszyliśmy także temat Weibo - chińskiego odpowiednika Twittera - o którym z Pekinu opowiadał Tomasz Sajewicz.

Audycję przygotowała Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: FILM
Czytaj także

Psychologiczne spojrzenie na grupę Miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 18:15
- Chodziło mi o pokazanie poprzez muzykę pewnych emocji. I spojrzenia na muzykę właśnie jako na nośnik emocji - mówił reżyser "Miłości", Filip Dzierżawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miłość" opowiada historię Miłości i jazzu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 16:06
Jedna z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat 90. doczekała się filmu o sobie. Zapraszamy na relację z premiery dokumentu "Miłość" o grupie Miłość do "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń