Chopin i jego Europa 2005-2013. Posłuchaj raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 22:50
Przed jubileuszowym 10. Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym "Chopin i jego Europa" zapraszamy do audycji "Trzy godziny pod słońcem" na subiektywny przegląd dotychczasowych dziewięciu warszawskich imprez.
Marta Argerich, gwiazda 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa
Marta Argerich, gwiazda 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa"Foto: NIFC/mat. prasowe

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

Kiedy na początku września 2005 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował – przy udziale Filharmonii Narodowej i Programu 2 Polskiego Radia – pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa", nikt nie przypuszczał, że impreza ta stanie się wkrótce jednym z najważniejszych festiwali muzycznych na kontynencie. Ideą, jaka przyświecała dyrektorowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, było skonfrontowanie nurtu tzw. wykonawstwa historycznego z tradycją interpretowania muzyki Chopina kojarzoną z Międzynarodowymi Konkursami Pianistycznymi im. Fryderyka Chopina.

To, co początkowo wydawało się odważnym eksperymentem estetycznym, okazało się wkrótce pomysłem arcyciekawym i niezwykle płodnym – programy kolejnych festiwali skupiały wszystkie nurty współczesnej pianistyki, reprezentowane przez tak skrajnie różne osobowości, jak Andreas Staier i Martha Argerich. I to właśnie nazwiska największych pianistów świata (także skrzypków, wiolonczelistów, śpiewaków, dyrygentów) zaczęły przyciągać na koncerty do Filharmonii Narodowej, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Teatru Wielkiego–Opery Narodowej liczną, nie tylko warszawską publiczność.

Trzecią największą wartością festiwalu jest program. Być może ta jego część, do której odnosi się drugi człon nazwy festiwalu – "i jego Europa” – jest najciekawsza. Oto od niemal dekady mamy okazję poznawać fascynującą twórczość doby klasyczno-romantycznej, dzieła tzw. małych mistrzów – kompozytorów współczesnych Chopinowi, a także jego poprzedników i następców. Co więcej, dzieła rodzimych twórców, takich jak Krogulski, Nowakowski, Lessel, Dobrzyński, Kurpiński, Moniuszko, Noskowski, często wykonywali artyści zza granicy, dzięki czemu włączali je do swojego repertuaru i nieśli w świat. Wreszcie czwarty, ważny element programu festiwali, to muzyka Chopina w ujęciu jazzowym. Improwizacje na tematy chopinowskie przedstawiali w Warszawie tak znakomici artyści, jak Makoto Ozone, Paquito D’Rivera, Tomasz Stańko, Bobby McFerrin, Paco Peña.

Podczas dziewięciu dotychczasowych festiwali "Chopin i jego Europa" Warszawa była świadkiem tak bezprecedensowych wydarzeń, jak wykonanie dzieł wszystkich na fortepian i orkiestrę Chopina na dawnych instrumentach czy wspólne wykonanie koncertu fortepianowego Beethovena przez Marię João Pires i Marthę Argerich (w przypadku obu pianistek po raz pierwszy na instrumencie historycznym!). Tuż przed inauguracją jubileuszowego, dziesiątego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" proponuję bardzo subiektywną i bynajmniej nie reprezentatywną retrospekcję dotychczasowych dziewięciu warszawskich imprez. To tylko drobna część nagrań, które zachowały się w archiwum radiowym. Wierzę jednak, że wybrane przez mnie rejestracje przypomną Państwu poszczególne festiwale i dobrze oddadzą ich atmosferę.

Piotr Matwiejczuk

Od 11 do 15 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 13.00-16.00

mc/jp

Czytaj także

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 14:00
17 dni, ponad 30 koncertów, 16 utworów Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Griega na oryginalnych instrumentach z epoki, znakomite zespoły, wybitni wykonawcy. Najciekawsze wydarzenia 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" transmitowane będą przez program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń