50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Audycje specjalne
Gombrowicz pisał "Ślub" w latach 1946-1948 na emigracji w Argentynie. Opublikował go kilka lat później, nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Sztuka napisana jest w konwencji snu - młody żołnierz, Henryk, trafia wprost z frontu do przydrożnej karczmy, której gospodarzami okazują się jego rodzice, zdegradowani przez lokalnych pijaków do roli służących. Jednak te role szybko się zmieniają, ojciec staje się króle, matka królową, a sam Henryk - ostatecznie - tyranem. Postaci zmieniają się w relacji do innych, przejmują kontrolę lub się wycofują. Rozpoczyna się - tak typowa dla Gombrowicza - gra w konwencje.
Sam Gombrowicz w wywiadzie udzielonym Dominique de Roux tak mówił o swoim dramacie: "Ślub jest snem. Snem Henryka, żołnierza polskiego podczas ostatniej wojny, gdzieś we Francji, w wojsku francuskim, walczącego z Niemcami. W tym śnie dochodzą do głosu lęki Henryka o rodzinę, pozostawioną w Polsce, ale też niepokoje bardziej zasadnicze człowieka współczesnego na przełomie epok."
"Ślub"
Autor: Witold Gombrowicz
Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
Obsada: Jarosław Gajewski (Henryk - Syn i Książę), Marek Walczewski (Ignacy - Ojciec i Król), Anna Seniuk (Katarzyna - Matka i Królowa), Adam Ferency (Pijak), Piotr Adamczyk (Władzio - Przyjaciel i Dworzanin), Aleksandra Konieczna (Mania - Służąca i Księżniczka), Henryk Machalica (Kanclerz), Ewa Konstancja Bułhak (Dama), Izabella Bukowska (Dama), Marek Bargiełowski (Dygnitarz zdrajca) oraz Jacek Różański, Wojciech Paszkowski, Dariusz Odija, Mieczysław Morański, Józef Mika, Wojciech Machnicki
Muzycy: Andrzej Kiełbowicz (piła), Michał Wawrzyniak (fagot)
***
Tytuł audycji: Słuchowisko na lato
Data emisji: 27.07.2019
Godzina emisji: 18.00
mko/bch