"Siedem tysięcy po raz pierwszy" - licytacja w łódzkim getcie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 18:28
Słuchowisko Tomasza Macieja Trojanowskiego "Siedem tysięcy po raz pierwszy" nawiązuje do życia w okupacyjnej dzielnicy żydowskiej w Łodzi - Litzmannstadt Getto. Jego reżyserem jest Igor Gorzkowski, a wśród występujących aktorów - m.in. Henryk Talar. Premierowa emisja miała miejsce w niedzielę 21 lipca w Dwójce.
W słuchowisku poznajemy historię ludzi i przedmiotów, które najpierw nie mogły im towarzyszyć w drodze do łódzkiego getta, a potem - w ostatniej drodze, która prowadziła do Zagłady
W słuchowisku poznajemy historię ludzi i przedmiotów, które najpierw nie mogły im towarzyszyć w drodze do łódzkiego getta, a potem - w ostatniej drodze, która prowadziła do ZagładyFoto: materiały prom.

Mija 80 lat od likwidacji getta łódzkiego, która rozpoczęła się pod koniec czerwca 1944 roku. Kulminacja wywózki ludności żydowskiej miała miejsce w sierpniu 1944 roku. Litzmannstadt Getto było - po getcie warszawskim - największym i najdłużej funkcjonującym miejscem przesiedlenia ludności żydowskiej nie tylko z samej Łodzi, ale i wielu państw europejskich.

Łącznie przez getto łódzkie przeszło ponad 200 tys. więźniów. Powstało na mocy rozporządzenia prezydenta policji w Łodzi Johanna Schäfera, wydanego 8 lutego 1940 roku.

Słuchowisko Tomasza Macieja Trojanowskiego "Siedem tysięcy po raz pierwszy" nawiązuje do życia w okupacyjnej dzielnicy żydowskiej w Łodzi. Poznajemy w nim historię ludzi i przedmiotów, które najpierw nie mogły im towarzyszyć w drodze do dzielnicy zamkniętej, a potem - w ostatniej drodze, która prowadziła do Zagłady.

Młody praktykant dziennikarski, szukając pomysłu, by zadebiutować na łamach "Litzmannstadter Zeitung", towarzyszy uczestnikom licytacji, w której żydowska ludność getta próbuje sprzedać najcenniejsze przedmioty, by przetrwać w dzielnicy zamkniętej.

Słuchowisko zostało zrealizowane w 2018 roku.

***

PREMIERA: Tomasz Maciej Trojanowski - "Siedem tysięcy po raz pierwszy"

reżyseria: Igor Gorzkowski, muzyka: Piotr Tabakiernik, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

obsada: Henryk Talar (Naczelny), Maciej Cymorek (Praktykant), Bartłomiej Bobrowski (Licytator), Maria Robaszkiewicz (Kobieta 1), Joanna Gryga (Kobieta 2), Sławomir Pacek (Hans), Aleksandra Bożek (Berta), Józef Mika (Głos 1), Grzegorz Gierak (Głos 2)

***

Na "Słuchowisko na lato" zaprosiliśmy w niedzielę (21.07) w godz. 18.30-19.00.

pg/kmp

Czytaj także

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Igor Gorzkowski: warto poznawać prozę epoki romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 13:00
- Proza to najmniej znany obszar romantyzmu, warto poszerzyć tę przestrzeń, która okazuje się bardzo rozbudowana. Seweryn Goszczyński starał się odkryć, co jest takiego w potrzebie eksplorowania gór. Opisuje to jako potrzebę metafizyczną, jakieś uniesienie ponad rzeczywistość - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser słuchowiska "Dziennik podróży do Tatrów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 18:00
- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
rozwiń zwiń