Pan staje się sługą, a sługa panem - słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 09:00
Wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą. Zapraszamy do wysłuchania spektaklu na podstawie powiastki "Kubuś fatalista i jego pan".
Rafał Rutkowski, Jan Monczka, Maciej Wierzbicki, Adam Krawczuk podczas próby spektaklu Kubuś Fatalista i Jego Pan w Teatrze Montownia, Warszawa 23.03.2010 r.
Rafał Rutkowski, Jan Monczka, Maciej Wierzbicki, Adam Krawczuk podczas próby spektaklu "Kubuś Fatalista i Jego Pan" w Teatrze Montownia, Warszawa 23.03.2010 r. Foto: PAP/Paweł Supernak

Denis Diderot "Kubusia Fatalistę i jego pana" napisał w 1773 roku. Pan i jego sługa, nie śpiesząc się, odbywają podróż. Pan, nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że ma w swoim służącym niezastąpionego psychoterapeutę, opiekuna i przewodnika, przewyższającego go mądrością. Kubuś jest co prawda fatalistą, wyznaje zasadę, że "będzie tak, jak jest zapisane w górze", jednak do końca nie godzi się na zło świata, wierzy, że sprawiedliwość musi triumfować.
Składająca się głównie z dialogów powiastka filozoficzna ujęta została w niezbyt wyraźną ramę fabularną. Wędrówki tytułowych bohaterów i ich dysputy składają się na obraz nowego świata, w którym zanika granica między panem i sługą. Kubuś jest prawdziwą maszynką do snucia zabawnych, przewrotnych opowieści, często przerywanych dygresjami. Otwarta forma tej powiastki filozoficznej przypomina eksperymenty prozy XX wieku. Narrator snuje opowieść jak tworzy swoje dzieło.

Przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego, adaptacja Elżbiety Hartwig, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. Występują: Wieńczysław Gliński, Zbigniew Zapasiewicz, Czesław Wołłejko, Joanna Szczepkowska, Olga Bielska, Stanisława Celińska, Danuta Wodyńska, Edmund Fidler i Janusz Paluszkiewicz. Nagranie z 1980 roku.
Na słuchowisko zaprasza Iwona Malinowska.

14 lipca (niedziela) godz. 18.00.