Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>
W programie sobotniego koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego znalazły się, obok kompozycji patrona festiwalu oraz muzyków skandynawskich, utwory polskich twórców: Michała Kleofasa Ogińskiego, Józefa Krogulskiego i Marii Szymanowskiej.
– Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu, prosił mnie, bym przygotował trochę muzyki polskiej. Zgodziłem się bez wahania, ale sądziłem, że chodzi o Szymanowskiego, Lutosławskiego i innych kompozytorów, którzy od razu przychodzą do głowy – wspominał Tobias Koch. – Dyrektor Leszczyński powiedział mi jednak, że ma to być coś zupełnie innego. I kiedy jakiś czas potem otworzyłem kopertę z nutami, która dostałem z Polski, okazało się, że czeka mnie niezwykła podróż w czasie do XIX wieku…
Co Tobias Koch sądzi o muzyce "okołochopinowskiej”? Czy kompozycje Dobrzyńskiego, Krogulskiego czy Elsnera to tylko popularna muzyka salonowa XIX wieku? W jaki sposób polski styl funkcjonuje w europejskiej muzyce XIX wieku? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tobiasem Kochem, którą przeprowadził Piotr Matwiejczuk.
jp/kul