Węgierskie inspiracje Franciszka Liszta

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 17:41
"Węgierska rapsodia" to koncert, który odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w najbliższy poniedziałek.

"Rapsodie węgierskie" Franciszka Liszta wzbudzały liczne dyskusje już za życia kompozytora. Zespół  przedstawia te utwory w zupełnie nowym świetle. W wykonaniu Zespołu Andrása Jánosiego usłyszymy muzykę taneczną z XVIII wieku, tańce rekrutów, pieśni artystyczne z okresu reformacji, jak również oryginalną muzykę ludową i tę „cygańską”. Cały ten kalejdoskop muzyczny stanowił inspirację twórczą dla Liszta.

Zespół Andrása Jánosiego powstał w 1975 roku. Muzycy są współtworzyli ruch Domów tańca na Węgrzech. Uznanie publiczności zdobyli oryginalnymi programami muzycznymi, których przygotowanie niejednokrotnie poprzedzają wieloletnie badania naukowe.

Od połowy lat 80-tych ubiegłego stulecia praca Zespołu koncentruje się na przedstawianiu korzeni tradycyjnej węgierskiej muzyki instrumentalnej. Muzyka taneczna charakterystyczna dla węgierskiej wsi jest zakorzeniona w tradycji muzycznej z XVIII wieku. Jánosi dowiódł tego w pracy komparatystycznej prowadzonej nad ponad stu melodiami. Okazało się, że rapsodie Liszta (i innych współczesnych mu kompozytorów) zachowują wcześniej nieznane motywy instrumentalnej muzyki ludowej z tego właśnie okresu.

Mimo że Jánosi w programach koncertowych bazuje na wynikach najnowszych badań, interpretacja utworów w lekkim, popularnym stylu zdobywa uznanie szerokiej publiczności.

Zespół Jánosiego często koncertuje za granicą. Odwiedził prawie wszystkie kraje Europy, zdobył uznanie również i za Oceanem. Koncerty w wykonaniu zespołu rejestrowało BBC, WDR, Sveriges Riksradio, YLE, Polskie Radio.

 Na koncert zapraszają: Program 2 Polskiego Radia oraz Węgierski Instytut Kultury.

24 stycznia (poniedziałek), godz. 19:00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

 
 

Zobacz więcej na temat: POLSKA Europa BBC Węgry
Czytaj także

Leczenie sztuką

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 14:00
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale potrafi też leczyć. Osoby, którym nie pomaga wizyta u psychoanalityka mogą się wybrać na koncert do filharmonii lub zapisać się na kurs tańca.
rozwiń zwiń