Festiwal zakrojony na szeroką skalę, jako jedyny w kraju i jeden z niewielu na świecie, proponuje przegląd wszystkich dziesięciu symfonii Gustava Mahlera.
Do udziału w projekcie zostały zaproszone zespoły z miast, które wyznaczały życiową drogę Mahlera. Tym samym w festiwalu, obok Orkiestry i Chórów Filharmonii Krakowskiej wystąpią: Wiener Virtuosen, Orkiestra Filharmonii Słoweńskiej, Orkiestra i Chór Filharmonii Słowackiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Budapeszcie, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Czeskiej oraz Orkiestra Filharmonii w Brnie.
Ważnym aspektem Festiwalu będzie wspólne wykonywanie dzieł Mahlera przez zespoły z różnych krajów, podkreślające uniwersalizm dzieł mistrza oraz ich ponadczasową wartość.
Dobór zespołów z różnych ośrodków, tak istotnych na mapie muzycznej Europy Środkowej, wskazuje na ważny aspekt twórczości Mahlera – ideę wiecznej wędrówki dyrygenta i kompozytora urodzonego na Morawach, a związanego zawodowo z Budapesztem, Wiedniem, Bratysławą, Wrocławiem i Lipskiem. Mahler sam o sobie mawiał, że jest „po trzykroć bezdomny, i jako Czech urodzony w Austrii, jako Austriak wśród Niemców, jako Żyd w całym świecie”. Towarzysząca jego muzyce idea wędrówki, jest w tym przypadku również metaforą ludzkiego losu.
Pragnąc w stulecie śmierci Gustawa Mahlera przedstawić jego symfonie, organizator Festiwalu kierował się nie tylko nakazem chwili lecz i przekonaniem, że dzieła te, wykonywane przez znakomitych polskich i zagranicznych artystów, pozwolą przywołać ducha współpracy i jedności, zgody i zrozumienia, bez których najbardziej wzniosłe ideały pozostają jedynie pustymi mrzonkami.
Organizatorem Festiwalu jest Filharmonia Krakowska.
Festiwal odbędzie się w Krakowie dniach 10 maja – 19 czerwca 2011 roku.
Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronach Filharmonii Krakowskiej.