"Zając o bursztynowych oczach"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 17:50
Dwójka poleca książkę Edmunda de Waala opowiadającą o zawiłych relacjach w bogatej żydowskiej rodzinie na przestrzeni stu pięćdziesięciu lat.
fragment okładki książki Zając o bursztynowych oczach
fragment okładki książki "Zając o bursztynowych oczach"

Ukazująca się nakładem wydawnictwa Czarne książka "Zając o bursztynowych oczach" stanowi niezwykłą syntezę historii sztuki, powieści detektywistycznej i wspomnień. De Waal, odziedziczywszy po wujecznym dziadku wyjątkową kolekcję 264 maleńkich japońskich figurek, tzw. netsuke, wyrusza w pasjonującą podróż w czasie i przestrzeni; starając się poznać historię tej szczególnej kolekcji, odkrywa dzieje kilku pokoleń żydowskiej rodziny Ephrussich, której jest potomkiem. Nurtuje go pytanie, jak to się stało, że tak drobne i kruche przedmioty przetrwały kataklizmy XX wieku, podczas gdy ci, którzy je gromadzili, nie mieli tyle szczęścia... Książka de Waala, wydana w Wielkiej Brytanii zaledwie kilka lat temu, została już przetłumaczona na kilkanaście języków; otrzymała także wiele nagród i wyróżnień, m.in. Galaxy National Book Award (New Writer of the Year) i Costa Book Award w kategorii Biografia.

“De Waal wyrusza w podróż, która zaprowadzi go do nieoczekiwanych miejsc i odciśnie na nim piętno, jakiego się nie spodziewał. Podążając tropem kolekcji netsuke, dotrze nie tylko do paryskich i wiedeńskich salonów, lecz i do ubogiego pokoju starej służącej. W trakcie swej wędrówki przeżyje sprawę Dreyfussa i narodziny antysemityzmu, Anschluss i wybuch wojny, a wreszcie zagładę wielu krewnych i rozproszenie się innych. Na sam koniec trafi do zrujnowanego przez wojnę Tokio i stanie się świadkiem odrodzenia i odbudowy tego miasta, a wraz z nim całej Japonii. Niesłychana przygoda. Pasjonująca lektura”.

Antoni Libera

Edmund de Waal (ur. w 1964) – oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, członek Królewskiego Towarzystwa Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu. Jest uznanym na świecie artystą ceramikiem, krytykiem i historykiem sztuki, wykładowcą na Uniwersytecie Westminster. Uczył się garncarstwa w Szkole Królewskiej w Canterbury, studiował anglistykę na Uniwersytecie w Cambridge, a także japonistykę na Uniwersytecie Sheffield. W 2010 roku została opublikowana jego książka The Hare with Amber Eyes, w której opisał dzieje swoich przodków, żydowskiej rodziny Ephrussich. Za swoją pracę artystyczną (w tym literacką) otrzymał wiele wyróżnień i nagród.

Zobacz więcej na temat: patronat