Świat według Pendereckich

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
Wybitny kompozytor z okazji swoich 80. urodzin obdarowuje czytelników wyjątkowym prezentem: autobiografią, w której ukazuje się od bardziej prywatnej strony, dotychczas pozostającej w ukryciu. Polskie Radio objęło książkę "Pendereccy. Saga rodzinna" patronatem.
Krzysztof i Elżbieta Pendereccy (fragment okładki książki Pendereccy. Saga rodzinna)
Krzysztof i Elżbieta Pendereccy (fragment okładki książki "Pendereccy. Saga rodzinna")Foto: materiały promocyjne/ Wydawnictwo Literackie

Oczywiście ci, którzy chcieliby prześledzić muzyczną drogę mistrza, również nie będą zawiedzeni, jednak ta książka to przede wszystkim Krzysztof Penderecki pośród rodziny, przyjaciół, w Lusławicach, wśród drzew i dźwięków.

Jego babcia była Ormianką, a dziadek Niemcem. Ojciec i dziadek fascynowali się grecką literaturą i kulturą, dlatego Penderecki przyznaje się do  wychowania w tradycji śródziemnomorskiej. Autor wspomina młodość: studia, przyjaźnie, pierwsze sukcesy, początek drogi do międzynarodowej sławy. Książka zawiera też odpowiedzi na pytania, jaki jest Krzysztof Penderecki dla bliskich i przyjaciół, uczniów i kolegów, co myśli o swoim życiu i drodze, jaką przebył, komu zawdzięcza sukces, co najbardziej w życiu ceni, jak i kiedy wypoczywa, czy lubi spotkania z ludźmi, a kiedy potrzebuje samotności.

Wydawcą tomu "Pendereccy. Saga rodzinna" jest Wydawnictwo Literackie.

https:\/\/www.wydawnictwoliterackie.pl/mm

Zapraszamy do serwisu specjalnego Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu >>>

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki MUZYKA
Czytaj także

Być jak Andrzej Wajda

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:56
W 1979 roku Andrzej Chłopecki porównał Witolda Lutosławskiego do Krzysztofa Zanussiego, a Krzysztofa Pendereckiego do Andrzeja Wajdy. - To porównanie wydaje mi się trafione. Jestem typem twórcy działającego spontanicznie, choć z pełną świadomością tego, co robię - zgodził się drugi z kompozytorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może tracę czas, ciągle pisząc muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:48
- Mógłbym się nauczyć wielu języków albo po prostu się zabawić. A tak czuję się zaszczuty terminami. Czy to jest tak bardzo potrzebne? - pytał kompozytor w 1979. A był to rok premiery jego opery w "La Scali", monograficznego festiwalu jego twórczości w Krakowie i kilku podobnych wydarzeń na całym świecie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyna droga to dyktatura...

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:52
Opowiadając Elżbiecie Markowskiej o swojej pracy dyrygenta, kompozytor nie szczędził gorzkich słów polskim muzykom. A było to wkrótce po rozstaniu z Filharmonią Krakowską, której dyrektorem artystycznym był Penderecki w latach 1987-90.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu. Serwis specjalny na 80. urodziny kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:00
Biografia oraz dzieło jubilata okazują się nie tylko fascynującą opowieścią o krętych ścieżkach muzyki oraz sztuki XX wieku, lecz także dźwiękową relacją z tyleż trudnego, co niezwykłego dla Polski stulecia.
rozwiń zwiń